U Lazama je održan 19. po redu memorijal „Hrvatski sokoli Laze 2012“. I ove godine je centralni dio memorijala održan u nedjelju. Počeo je polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća na posljednja počivališta sedmorice sokola na mjesnom groblju u Lazama: na grobove Željka i Vlade Grganića, Zvonka Novoselca, Ivice Pavlovića, Željka Mikolčevića,. Darka Babića i Josipa Martinović.

Nakon obilaska mjesnog groblja, položeni su vijenci i na centralnom spomeniku poginulim hrvatskim braniteljima u Lazama.
Vijence su položili roditelji poginulih branitelja, mještani Laza, predstavnici županije Brodsko posavske, predstavnici Policijske postaje Nova Gradiška, izaslanstvo OŠ “Vladimir Nazor” Adžamovci, te predstavnici općine.

Nakon polaganja vijenaca uslijedila je svečana komemmoracija u čast poginulih branitelja.
Iako je 19.memorijal u Lazama ove godine obilježen na skromniji način nego prijašnjih godina, Organizacijski odbor, na čelu s brigadnim generalom u miru, Mladenom Mikolčevićem, najavio je pripremu sljedećeg 20. memorijala u nešto većem i sadržajnijem obliku.

Sportski dio memorijala obilježen je nogometnim susretom između domaćeg NK “Graničar” i prvoligaškog gosta NK “Osijek”.
Utakmica je počela u 18:00, a domaći su pružili vrlo dobar otpor i prvih 45. minuta držali rezultat u neizvjesnosti.

Nakon 7. minuta utakmice, glavni sudac susreta, Dinko Šporčić, oprostio se od sportske karijere nakon 12. godina suđenja a suđenje susreta je preuzeo Domagij Maričević kojemu su pomoćnici bili Ivan Šimunović i Zvonimir Topčić.

Na iznenađenje gostujućeg trenera Stanka Mršića, “Graničar” je poveo u 10. minuti golom Dalibora Ugarkovića. Prednost je potrajala do 20. minute kada Osječani pogotkom Marina Glavaša za 1:1 vraćaju susret u rezultatsku neizvjesnost. Nakon samo 3. minute, u 23. Marijan Mihaljević pogađa za 2:1 i ponovno domaćima donosi prednost. Pogotkom prednosti domaći igrači su otišli na odmor uz opće oduševljenje gledatelja.

Drugo poluvrjeme gledali smo potpuno drugačije goste. Nakon nekoliko izmjena dolaze do izjednačujućeg pogotka već u 49. minuti golom Mihaela Pongračića, a samo četiri minute kasnije, u 53. Perica Dankić dovodi goste u prednost kada zabija za 2:3. Do kraja utakmice igrači “Graničara” su imali nekoliko dobrih pokušaja, ali gosti su pokazali zašto su prozvani iznenađenjem dosadašnjeg dijela 1. HNL. Sa još 4. pogotka ( 59. minuta Gavro Bagić 2:4. 66. minuta Goran Međimurac 2:5, 78. minuta Matija Mišić 2:6 i 86. minuta Gavro Bagić 2:7) priveli su utakmicu kraju. Iako je suret završen velikom rezultatskom razlikom, svakako treba pohvaliti domaće nogometaše koji su postigli 2. gola, a podsjetimo da NK “Osijek” nakon četiri kola 1. HNL još uvijek nije primio pogodak od prvoligaša.

Također, gledatelji su mogli vidjeti i mladog reprezentativca Hrvatske U17 reprezentacije, Karla Lulića, koji je prve nogometne korake napravio u Lazama da bi preko “Mladosti” iz Cernika stigao do Osijeka i reprezentacije, što dokazuje da se u Lazama i dalje kvalitetno radi sa mladim igračima.

Sastav NK “Graničar”: 1. Damir Grganić, 2. Branko Novoselac, 4. Ivan Mihaljević, 5. Matijas Dražetić, 6.Vjekoslav Juraković, 7. Josip Babić, 8.Josip Vranić, 9. Tomislav Renka, 10. Marijan Mihaljević, 11. Dalibor Ugarković, 15. Matej Ljubić, 12. Danijel Plavac, 3. Matej Arić, 13. Tomislav Zečić, 14. Toni Špoljarić, 16. Tomislav Mrnjec, 17. Alen Juraković, 18. Nikola Novoselac, 19. Dominik Babić.

Sastav NK “Osijek”: 12. Mato Mašić, 18. Marin Glavaš, 28. Mislav Leko, 6. Josip Tomašević, 8. Matija Mišić, 20. Nikša Petrović, 26. Perica Dankić, 9. Marko Dugančić, 23. Mladen Veselimović, 27. Goran Međimurac, 1. Marko Malenica, 11. Gavro Bagić, 13. Dino Perić, 19. Benedikt Mioč, 3. Antonio Pavić, 5. Karlo Lulić, 7. Mihael Pongračić.

Autor: Marko Šimić