Udruga hrvatskih branitelja Domovinskog rata 121. brigade – pukovnije Nova Gradiška od 23. lipnja 2021. provodi projekt „Zaželi – 10 za 60“ koji je odgovor na poziv Zaželi-program zapošljavanja žena – faza II. Kroz projekt zaposleno je 10 teže zapošljivih žena s područja nekoliko JLS-ova: Grada Nova Gradiška, općina Davor, Dragalić, Rešetari i Vrbje čiji je posao pružanje usluge pomoći u kući za 60 najpotrebitijih žitelja s istih područja. Žene zaposlene na projektu predstavljaju teže zapošljivu skupinu, i ovaj će posao uvelike utjecati na povećanje njihova samopouzdanja, ali i povećanja mogućnosti za novo zaposlenje nakon isteka ugovora.

Ovaj mjesec vas upoznajemo s našim zaposlenicama, Ksenijom Grganić i Sandrom Gubić.

Ksenija Grganić iz Nove Gradiške. Po struci je trgovac i dugi niz godina je radila u struci, čak je jedno vrijeme imala i samostalni trgovački obrt, a prije početka rada na ovome projektu bila je nezaposlena oko godinu dana. Kod posla gerontodomaćice najviše joj se sviđa međusobno druženje sa korisnicima_icama i izmjenjivanje raznih iskustava i znanja kroz razgovor. U slobodno vrijeme Ksenija se bavi raznim hobijima, od kojih izdvaja pletenje prstima i čitanje, te fitness i pilates kojima se održava u dobroj formi što joj dosta znači kod obavljanja ovog posla koji ponekad zahtijeva dobru fizičku spremnost i izdržljivost. Poslovi koje najčešće obavlja u sklopu pružanja usluge pomoći u kući su druženje uz razgovor i kavicu, dostava namirnica, lijekova i kućanskih potrepština, održavanje kuće i okućnice, te kuhanje. Ksenija smatra kako je najveća korist ovih projekata to što kroz pružanje usluge starijim i nemoćnim osobama i druženjem sa njima svatko nešto nauči, tako je i ona nešto naučila novo i poučno od svojih korisnika, a i oni od nje. Kao i sve naše gerontodomaćice i Kesnija bi voljela nastaviti raditi na projektu i nada se njegovom nastavku čim prije, kako zbog svojih krajnjih korisnika_ica, tako i zbog vlastite sigurnosti i osjećaja korisnosti.

Sandra Gubić je iz Mašića. Po zanimanju je daktilograf, a završila je i trgovački tečaj. Neko kraće vrijeme je imala i svoj obrt, koji nažalost nije mogla zadržati i od tada je radila samo honorarno razne poslove. Sandra je još jedna od pripadnica ciljne skupine zaposlena putem našeg projekta koja je pripadala skupini dugotrrajno nezaposlenih osoba, te je prije početka rada na projektu bila nezaposlena dugi niz godina. Kod rada na projektu najviše joj se sviđa što može pomoći i saslušati svoje korisnike kroz psihološku podršku i druženj, uslijed činjenice da su svi_e njeni_e korisnici_ice sami_e i jedva čekaju da ih ona obiđe i da s njom podjele svoje muke, probleme, ali i sreću i veselje. Svoje slobodno vrijeme provodi pečenjem kolača, uređivanjem cvijeća oko okućnice i čitanjem raznih knjiga. Najčešći poslovi koje obavlja kod svojih korisnika_ica su kuhanje, spremanje kuće, nabava i dostava namirnica, lijekova i higijenskih potrepština te održavanje okućnice. Sandra kaže kako je najveća korist projekata kao što je naš to što kroz druženja sa svojim korisnicima može pomoći starijim i nemoćnim osobama, koji, iako su stari, još uvijek su jako korisni i puni raznih iskustava, te kako je naučila jako puno korisnih i bitnih stvari od svojih korisnika, npr. kako se pravi vino ili razni džemovi i sokovi. Kao i sve njene kolegice, i Sandra bi voljela nastaviti raditi na projektu.

Podsjetimo, ovaj projekt je financirala Europska Unija iz Europskog socijalnog fonda sa stopostotnom stopom sufinanciranja u iznosu od 928.650,00 kn. Projekt se provodi u partnerstvu s Hrvatskim zavodom za zapošljavanje – PU Slavonski Brod i Centrom za socijalnu skrb Nova Gradiška

.

Komentari
Prethodni članakPolicijski službenici posjetili odjel za pedijatriju i poklonili igračke i pulsni oksimetar za djecu
Sljedeći članakMirela Relković: Odgoj o hrani i zbrinjavaju otpada treba kretati od najranije dobi