Brojnim aktivnostima uz ovogodišnji “Mjesec hrvatske knjige” novogradiška je Gradska knjižnica večeras pribrojila još jednu uspješnicu. Ovoga puta predstavljena je umjetnička foto monografija “103 portreta hrvatskih književnika” autora Božidara Bilopavlovića – Billya, Novogradičanina sa zagrebačkom adresom. Uz autora, knjigu su predstavili književnici Tito Bilopavlović i mr. sc. Ivan Slišurić te ravnateljica Gradske knjižnice prof. Biljana Dakić.

Božidar Bilopavlović Billy Novogradiščanin je kojega je životni put odveo u Zagreb gdje je diplomirao na Studiju socijalnog rada, no kako i sam večeras reče, fotografija je ostala njegova prva i jedina ljubav. Kao i svaki čovjek s umjetničkom “crtom”, Božidar Bilopavlović za svoj medij izražavanja izabrao je fotografiju, a u ovoj monografiji fotografirao je književnike, njihove portrete.

– Portreti književnika predstavljeni u knjizi su različiti. Neki su studijski, neki “slučajni”, nastajali u više od tri desetljeća i odišu duhom vremena. Fotografija je uvijek crnobijela, a fotoaparat uvijek analogni, mehanički, tehnika iz prošlog stoljeća – istaknuo je Božidar Bilopavlović.

I upravo odabir ovakve tehnike za istinske ljubitelje fotografske umjetnosti, puno toga govori o slici, ali i samom autoru. Kako je istaknuto u predgovoru knjige: klasični, romantičarski, puni duše, ovi portreti kao da nam pričaju neku priču, a tekstovi koji ih prate pozivaju nas da ih prepoznamo, i sliku i autora. Dovoljno je okrenuti stranicu i riječju i slikom saživjeti se s onim što je na njoj. I na kraju istinski uživati, i u jednom i u drugom.

– Sve to tradicionalno petljanje oko oštrine, svjetla i sjene, ekspozicije, fiksira i kadica pod skromnim svjetlom bordel boje, valjda je posljedak prvog, davnog, djetinjeg susreta s mistikom kliknutoga prizora, što se sporo pojavljuje u razvijaču na mokrom fotopapiru. Ta gotovo arhetipska fascinacija, poput prve ljubavi grije ljude do kraja života, vjerujem i našeg Billya – istaknuo je predstavljajući knjigu književnik Tito Bilopavlović.

– Knjiga ima svoju vrijednost i valja je pročitati, prolistati, otkriti neke nove stranice i horizonte – dodao je književnik Ivan Slišurić, a promociju je i ovoga puta uspješno vodila ravnateljica Gradske knjižnice prof. Biljana Dakić.

Za potpuni, neformalni užitak u predvečerje blagdana Svih svetih pobrinuli su se i ovoga puta učenici Osnovne glazbene škole Učilišta “Relković”, a topla, prisna, gotovo domaćinska atmosfera, starih prijatelja i poznanika, dokaz da su organizatori, Gradska knjižnica Nova Gradiška i ovoga puta uspjeli u svojoj nakani.

Autor: Sanja Bukvić

Komentari
Prethodni članakŽenska glazbena elegancija
Sljedeći članakDužnosnici su najamna radna snaga