Kako bi predstavnicima institucija prezentirali trogodišnji program „Mreža podrške i suradnje za žrtve i svjedoke kaznenih djela” predstavnici Informativno pravnog centra iz Slavonskog Broda u Novoj Gradiški održali su javno predavanje na kojemu su željeli predstaviti najznačajnije postavke ovoga programa.
Nažalost, predstavnici institucija s područja grada kojima je ovo bilo namijenjeno, očito, nisu imali interesa nazočiti ovoj tribini, pa su sudionici predavanja ovu temu izložili nekolicini nazočnih.
O „Mreži podrške i suradnje za žrtve i svjedoke kaznenih djela” kojemu je cilj osigurati pružanje pomoći i podrške žrtvama i svjedocima kaznenih djela u županijama u kojima nisu osnovani odjeli za podršku žrtvama i svjedocima govorili su Anica Radman iz Informativno pravnog centra Slavonski Brod, Jovan Vukomanović, bivši zamjenik Općinskog državnog odvjetništva Slavonski Brod i Nenad Čulina, policijski inspektor u Policijskoj postaji Nova Gradiška.
Kako je istaknula Anica Radman, nositeljica programa kojeg financijski podržava Ministarstvo pravosuđa Republike Hrvatske je Ženska soba – Centar za seksualna prava, a Informativno pravni centar je odgovaran za provedbu programa na području Brodsko posavske županije:
– Informativno pravni centar je organizacija civilnog društva utemeljena radi pružanja besplatne pravne pomoći socijalno ugroženim skupinama stanovništva pri ostvarivanju njihovih ljudskih i građanskih prava i za jačanje civilnog društva i aktivnog građanstva na području naše lokalne zajednice i šire regije. Centar je registriran 12. lipnja 2002. godine, a nastao je transformacijom Pravnog Centra američke humanitarne organizacije International Rescue Committee koji je započeo s radom u Slavonskom Brodu 1998. godine. Program „Mreže podrške i suradnje žrtvama i svjedocima kaznenih djela“ kreiran je s ciljem osiguravanja pružanja pomoći i podrške žrtvama i svjedocima kaznenih djela u županijama u kojima nisu osnovani odjeli za podršku žrtvama i svjedocima.
Ženska soba – Centar za seksualna prava je nositeljica programa kojeg financijski podržava Ministarstvo pravosuđa Republike Hrvatske, a Informativno pravni centar je odgovoran za provedbu na području Brodsko-posavske županije.
Program se provodi u trajanju od tri godine, od 01.01.2018. godine do 31.12.2020. godine u partnerstvu s 10 organizacija civilnoga društva.
Ciljevi programa su podići razinu znanja, vještina i kompetencija predstavnika organizacija civilnog društva za pružanje pomoći i podrške žrtvama i svjedocima kaznenih djela; pružati pomoć i podršku žrtvama i svjedocima kaznenih djela kroz pružanje osnovnih informacija i emocionalne potpore, psihosocijalne i savjetodavne pomoći, pratnjom na sud i druge relevantne institucije te kroz druge oblike usluga; raditi na senzibilizaciji i informiranju javnosti o sustavu podrške žrtvama i svjedocima kaznenih djela u Republici Hrvatskoj.
Svrha programa je omogućiti pružanje pomoći i podrške žrtvama i svjedocima u 13 županija u kojima nisu osnovani odjeli za podršku žrtvama i svjedocima odnosno u Brodsko-posavskoj, Bjelovarsko – bilogorskoj županiji, Dubrovačko – neretvanskoj, Istarskoj, Karlovačkoj, Koprivničko-križevačkoj, Krapinsko-zagorskoj, Ličko-senjskoj, Požeško-slavonskoj, Šibensko-kninskoj, Virovitičko-podravskoj, Varaždinskoj i Međimurskoj županiji – istaknula je Radman.
Besplatna pomoć, pružaju pomoć žrtvama i svjedocima kaznenih djela
– Sudjelovanje u sudskom postupku može biti stresno i nelagodno iskustvo, no dobra je činjenica da i u našoj, Brodsko posavskoj županiji postoji mjesto gdje se mogu saznati prava i dobiti odgovarajuća pomoć i podrška.
Pružanjem stručne psihosocijalne,pravne i savjetodavne pomoći te kroz direktnu podršku na sudu nastojimo smanjiti nelagodu, strah i stres, osigurati povjerenje u pravosudni sustav te osigurati učinkovitije ostvarivanje zakonskih prava žrtava kaznenih djela. Sve usluge su besplatne, a važno je naglasiti da je uz Informativno pravni centar u Savonskom Brodu, Savjetovalište za žrtve obiteljskog nasilja otvoreno i u Novoj Gradiški u Ulici slavonskih graničara 15. Svakome tko nam se javi pružit ćemo emocionalnu podršku, informacije o pravima i obvezama žrtve i svjedoka, informacije o tijeku istražnog i sudskog postupka te o ulozi žrtava i svjedoka u postupku, informacije o mogućnosti ostvarenja posebnih prava žrtava pod određenim uvjetima (novčana naknada, stručna pomoć savjetnika), pratnju na sudu i psihološku podršku uz potpunu zaštitu privatnosti i tajnosti osobnih podataka – dodala je Radman.