Industrijsko-obrtničkoj školi Nova Gradiška temeljem programa Erasmus+ za 2018. godinu za Ključnu aktivnost 2 u području općeg obrazovanja odobren je projekt mobilnosti pod nazivom:
Poboljšanje i promicanje strukovnog usavršavanja. Ukupna je vrijednost projekta 20.890,00 EUR.

Uz učenike i profesore novogradiško Industrijsko obrtničke škole, u projektu će sudjelovati Fachberufsschule Volfsberg škola iz Austrije, Staatliche Berufsschule Wiesau iz Njemačke te Hamar Katedralskole iz Norveške. Svi oni dobili su jedinstven zadatak, izraditi kemijsku olovku s usb-om.

Tim povodom u Novoj Gradiški su se okupili predstavnici ovih škola kako bi zajedničkim dogovorom i aktivnostima uskladili daljnje djelovanje i pojedine etape realizacije projekta:

– Mi smo otprilike godinu dana u projektu Erasmus plus KA 2 zajedno sa školama koje su nam partneri i prijatelji. Rezultat bi trebao biti pomoć učenicima i nastavnicima u svim ovim promjenama koje se događaju u strukovnom obrazovanju gdje bi u središtu trebao biti učenik. Nažalost, još je uvijek u našem obrazovnom sustavu u središtu svega nastavnik.

Dobrom kombinacijom rada učenika i nastavnika možemo postići ono što se traži, odnosno što poslodavac želi, da mu prilagodba tog učenika koji je kod nas završio školu bude što kraća. Ovaj projekt nudi i mogućnost uspoređivanja sa zemljama s kojima smo prijatelji i partneri te izrade materijala koji će nam pomoći u daljnjem radu.

Time ćemo dobiti određene certifikate koji će našoj djeci u projektima mobilnosti moći dokazati da mi to znamo. Ovaj je projekt zaista kruna jednog partnerstva i prijateljstva i meni osobno jako drag jer je iz mog područja. Danas ste mogli vidjeti samo jedan dio onoga što ćemo raditi u budućnosti. Ovo je prilika da se naši učenici usporede s učenicima iz Njemačke, Austrije, Norveške. Jedna grupa je bila tjedan dana u Njemačku, ide se i u Norvešku, a već sada je dogovoren nastup na Sajmu u Grazu gdje ćemo se predstaviti cijelom svijetu.

Na primjeru kemijske olovke s usb-om ili punjačem koju ćemo izrađivati, vidjet ćemo što će biti i kako će se koja škola u tome snaći. Bit će to jedan praktičan uradak koji će nam pokazati u kojem pravcu danas ide metodika. Danas su ovdje s nama nastavnici teorije i prakse koji će izmjenjivati svoja znanja i stečena iskustva. Na ovom primjeru kemijske olovke s usb-om mi ćemo se uspoređivati, razmjenjivati ideje. Svaka škola će izraditi svoj prototip. Na taj način mi djeci dajemo mogućnost djeci da se razvijaju i iskažu svoje intelektualne, tehnološke sposobnosti. Poslodavac treba takve ljude, one koji će razmišljati i donositi dodatnu vrijednost. Ovakvi mladi ljudi koji imaju sposobnost da svoje znanje dignu na višu razinu su izuzetno traženi na tržištu rada – istaknuo je ravnatelj Industrijsko obrtničke škole Nova Gradiška Mijo Matošević.

 

Komentari
Prethodni članakNapokon dobre vijesti za hrvatske vozače! Gorivo je jeftinije, evo koliko ćete ga od danas plaćati
Sljedeći članakOdržan domjenak igrača ”velikog” i ”malog” nogometa