Na inicijativu Svjetske federacije za mentalno zdravlje (World Federation of Mental Health) svake se godine 10.  listopada obilježava Svjetski dan mentalnog zdravlja u cilju podizanja svijesti o važnosti problema povezanih s mentalnim zdravljem.

Budući da se mjere i aktivnosti iz socijalnog i zdravstvenog programa Odsjeka za društvene djelatnosti Grada Nove Gradiške usklađuju sa svim aktualnim nacionalnim strategijama, tako i s Nacionalnom strategijom zaštite mentalnog zdravlja za razdoblje 2011.-2016.g., Svjetski dan mentalnog zdravlja danas će ( srijeda, 9.listopada ) biti obilježen i u našem gradu. Tim će se povodom zamjenica gradonačelnika Ljiljana Lukačević večeras sastati s članovima novogradiške Udruge za pomoć mentalno retardiranim osobama u njihovim prostorijama, kako bi zajedno poslali poruku o važnosti destigmatizacijie mentalno oštećenih osoba i sprječavanja njihove socijalne isključenosti. U kontekstu ovogodišnje teme Svjetskog dana mentalnog zdravlja „Mentalno zdravlje i starije osobe“, tijekom susreta zamjenice gradonačelnika s mentalno retardiranim osobama i članovima njihovih obitelji analizirat će se i kvaliteta starenja mentalno retardiranih osoba, s obzirom na njihove ograničene sposobnosti snalaženja u životnim promjenama i teškoće prilagodbe zahtjevima života i okoline.

Autor: Simonida Tarbuk

 

 

Mentalno zdravlje pojedinca, kažu stručnjaci,  podrazumijeva osobni osjećaj psihičkog blagostanja, uspješnosti i zadovoljstva,  predstavlja važan izvor kvalitetnog življenja a ujedno je i važan resurs za obitelji i društvo. Izostanak mentalnog zdravlja, bez obzira na tjelesno, uvijek znači duševnu patnju, gubitak ljudskog potencijala te disfunkciju pojedinca na svakom polju. Stoga je važno, uvijek iznova, ponavljati kako „nema zdravlja bez duševnog zdravlja“ a javno-zdravstvenim mjerama graditi osnove za visokokvalitetno mentalno zdravlje društva i pojedinca u njemu. Svjetski dan mentalnog zdravlja, koji se obilježava pod okriljem Svjetske federacije za mentalno zdravlje, prilika je da se javnosti  skrene pozornost na pitanja mentalnih poremećaja i  očuvanja mentalnog zdravlja ljudi. Iako su mentalne bolesti sve češće na popisu globalnih  javno-zdravstvenih problema, prema podacima  Svjetske zdravstvene organizacije vidljivo je kako više od 40 posto zemalja nema nacionalnu politiku za zaštitu mentalnog zdravlja. U ovom trenutku više od 33 posto zemalja financira zaštitu mentalnog zdravlja s manje od 1 posto ukupnog proračuna za zdravstvo, dok drugih 33 posto zemalja troši približno 1 posto. Za razliku od svjetskog prosjeka,  Hrvatska nacionalna politika za zaštitu mentalnog zdravlja uvažava sve zdravstvene i druge rizike za nastanak bolesti i invalidnosti.

Komentari
Prethodni članakŽupan Marušić na 103. plenarnoj sjednici Odbora regija
Sljedeći članakMikšić (HDSSB): “Svi koji su prekršili zakon trebaju odgovarati za svoje postupke”