Sljedeće subote, 23. siječnja, Udruga kulinara “Kulin bećarac”, Staro Petrovo Selo, po deveti puta za redom ugostit će brojne proizvođače švargla i goste u Društvenom domu.
Cilj organizatora je uz tradicionalne slavonske suhomesnate proizvode kao što su: kulin, kulinova seka, slanina i čvarci, promovirati švargli kao jednu od gastronomskih delikatesa Slavonije koja ne nepravedno zapostavljena. Iz Općine i Udruge pozivaju sve proizođače švargla da se prijave na natjecanje te saznaju koliko je kvalitetna njihova mesna prerađevina. Natjecatelje očekuju i nagrade. Ostali gosti koji se ne natječu svoje karte mogu kupiti kod članova organizatora ili se javiti u Općinu Staro Petrovo Selo. Cijena je 60,00 kuna. Prijave i informacije mogu se dobiti kod Adama Tomičića, predsjednika udruge na broj 098/ 263 148, ili tajnika, Slavka Mikulića na broj 091/ 252 6837.
Tko će ove godine biti pobjednik, ne znamo, možda opet Matija Marjanović iz davora (prošlogodišnji pobjednik) ili pak najtrofejniji proizvođač ove delicije, Tomislav ivanišević iz Godinjaka.
“Švarglijada u Hrvata” je gastronomsko-turistička manifestacija čiju organizaciju pomažu Općina Staro Petrovo Selo, Turistička zajednica Općine, te Brodsko-posavska županija. Za dobru zabavu bit će zaduženi tamburaši “Satira” iz Davora. Fešta počinje u 20.00 sati.
Što je švargli?
Švargl se radi od svinjetine, ali u smjesu idu svinjska uha, svinjski jezik, svinjske noge, kožica i komadi mesa sa svinjske glave. Recimo da je to baza svakog švargla. No svaki kraj ima svoje tajne i svoju staru recepturu pa stoga se dodaju još neki komadi svinjetine, povrća i mirodija. Neki krajevi imaju i izdvojene nazive pa je švargli, jedno, tlačenica nešto malo drugačija, a bijela krvavica ponovno nešto drugačija od prva dva. Sva ta smjesa se kuha zajedno sa dodatkom luka, soli i papra a zatim se čitava smjesa puni u očišćeni svinjski želudac.
Nakon što se svinjski želudac napuni smjesom, zaveže se i nastavi lagano kuhati. Nakon kuhanja se lagano stavi pod opterećenje s jedne i druge strane tj., pod prešu i ostavi se nekoliko dana kako bi iscurila sva tekućina. Probode se sa iglom nekoliko puta kako prilikom opterećenja švargli nebi puknuo. Nakon prešanja, švargl ide na dimljenje. Dimljenje se vrši ovisno o svakom proizvođaču. Nakon toga švargla ili tlačenica može se poslužiti narezana na ploške. Kada se govori o švargli, uglavnom se misli na slavonsku švarglu koja je u većini slučajeva crno-crvene boje.
Dobar tek i vidimo se u Starom Petrovom Selu, u subotu 23. siječnja, u 20.00 sati u Društvenom domu.