Iako sretni što su sestrama i sestrinstvu kao struci na ovaj način otvorena nova vrata u bolju budućnost, sestre ističu kako je pred njima još puno borbe do trenutka kada će njihovo znanje biti proporcionalno znanju i prihvaćeno ali i plaćeno.
SLAVONSKI BROD – Slavonski Brod od jučer ima Sveučilišni diplomski studij sestrinstva. Svečano otvorenje ovog studija Medicinskog fakulteta Sveučilišta Josip Juraj Stromssmayer u Osijeku upriličeno je jučer u prostorima Zbora liječnika slavonskobrodske Opće bolnice.
– Studij sestrinstva prirodan je nastavak našeg dosadašnjeg rada i nastojanja, akojim ćemo nadam se isškolovati kvalitetan kadar koji će sutra sudjelovati u educiranju sestara i podizanju kvalitete njihovih usluga na korist krajnjeg korisnika, a to su naši pacijenti – kazao je na svečanom otvorenju voditelj studija prof. dr. sv. Davorin Đanić, dr.med., dodavši pri tome kako danas, nakon 19 godina sudjelovanja slavonskobrodskog kadra u radu Medicinskog fakulteta u Osijeku, tamo u educiranju sudjeluju tri profesora medicine iz Slavonskog Broda, šest docenata od kojih je pet iz Broda a jedan iz Gradiške, šest viših asistenata i preko 20 asistenata.
Studij sestrinstva logičan je slijed nastavka ulaganja u educiranje.
– Našim studentima na ovaj način omogućen je lakši pristup znanju koje će onda primjenjivati u svom poslu kako bi ova bolnica i dalje zadržala europske standarde kakve je imala još prije procesa sanacije koja i nije bila potrebna. No, unatoč svemu danas se trebamo osloniti na ljude, u njih treba ulagati a ovaj studij je jedan korak u tom smjeru – kazao je ravnatelj slavonskobrodske bolnice prim. Josip Samardžić, dr.med..
Da je otvorenje studija sestrinstva bitan iskorak smatraju i glavne sestre Službe za kirurške djelatnosti i Internistićke službe, Anđelka Knezović i Nikolina Marinić. – Ove godine sam završila sveučilišni diplomski studij sestrinstva pri medicinskom fakultetu u Osijeku jer sam mišljenja kako je jako važno da se svaka medicinska sestra educira kako bi napredovala u svojoj struci. Na taj način poboljšavamo i status sestrinstva ali i dajemo dobrobit pacijentima. Ja u Službi za kirurške djelatnosti radim pet godina, a odnedavna sam i glavna sestra, a obzirom na osobno iskustvo mislim kako je otvorenjem studija za sestrinstvo daleko većem broju sestara otvorena mogućnost daljnjeg napretka – kazala je sestra Knezović. –Činjenica da je studij u Slavonskom Brodu veliki je benifit onima koji se odluče za daljnju edukaciju – poručila je sestra Marinić.
Iako sretni što su sestrama i sestrinstvu kao struci na ovaj način otvorena nova vrata u bolju budućnost, sestre ističu kako je pred njima još puno borbe do trenutka kada će njihovo znanje biti proporcionalno znanju i prihvaćeno ali i plaćeno.
– Ove dvije sestre naša su budućnost, naša mladost. To su naše dvije kolegice koje su završile i diplomski stručni studij no problem je ostao neriješen što kroz radna i položajna mjesta naše sestre koje su završile petogodišnji studij nisu još uvijek priznate u koeficijentima plaće. To znači da je ostao dug ministarstva da jasno definira koja su to radna mjesta i koji je to koeficijent jer mi danas imamo 12 što diplomiranih što magistara sestrinstva koji se koriste svojom titulom ali za plaću prvostupnika – istaknula je Elizabeta Mravak, pomoćnik ravnatelja za sestrinstvo slavonskobrodske Opće bolnice dr. Josip Benčević.
Da je plaća jedan od problema potvrdio je i glavni tehničar anestezije Hrvoje Premuž koji je titulu magistra sestrinstva završio u Zagrebu, a koji se trenutno nalazi na postidplomskom studiju. – Moje školovanje i titule u plaći nisu promijenile ništa. U samom odnosu prema meni kao tehničaru moram priznati da jeste zahvaljujući voditeljici odjela dr. Kopić koja mi je prućila priliku ući u menadžment odjela. No, općenito gledano odnos prema bilo kome od nas neće se promijeniti samo radi toga što ste se educirali. To vam sama škola ne donosi. To vam donosi dugogodišnji staž i rad i kvaliteta – zaključio je Premuž.
A da kvalitetu slavonskobrodska bolnica itekako ima, kako kroz sestre i tehničare tako i kroz liječnike i sve ostale službe potvrdio je i dekan medicinskog fakulteta u Osijeku prof.dr.sc.Aleksandar Včev koji je kazao kako je po svemu onome što ova bolnica ima i nudi svojim pacijentima riječ o kliničkoj bolnici. – Mi to vidimo i mi i na ovaj način kroz osnivanje studija radimo na tome da tu razinu usluga ne samo zadržimo nego i dignemo na višu razinu, ali pri tome da stvorimo uvjete kako bismo zadržali ljude u Slavoniji – poručio je prof.dr.sc. Včev iz Slavonskog Broda u kojem se na Sveučilišni diplomski studij sestrinstva Medicinskog fakulteta Sveučilišta J.J Strossmayer upisalo, umjesto prvotno planiranih 30, 65 studenata.
Izvor: SB PLUS