Toga je dana prije 22 godine grad bio svjedokom najžešćih ratnih napada. Središte grada napadnuto je u 12 sati i 52 minute zračnim napadom, a agresor je vitalne objekte gađao i raketama. U prvom naletu zrakoplova pogođena je tadašnja zgrada Skupštine općine, pošta, pravoslavna crkva, zgrada Zagrebačke banke,. U drugom naletu zrakoplova na meti je bila zgrada Doma kulture u kojemu je tada,kao i danas, bila smještena lokalna radio postaja, privatnapekara u blizini, stambena zgrada, ali i željeznička postaja. Namjera neprijatelja bila je uništiti objekte vitalne za funkcioniranje grada, i svakodnevnog života njegovih stanovnika. Cilj napada bila je i brana Bačica na akumulaciji nadomak Cernika, a oštećena je i filtar stanica. Najstrašniji rezultat napada je 11 poginulih, 50 ranjenih , te jedna izgorjela osoba.
Još uvijek svježih ratnih rana, kao i žrtve današnjeg dana s ponosom, tugom i dostojanstvom danas su se prisjetili predstavnici Udruga proisteklih iz Domovinskog rata ( pukovnik Mato Modrić, predsjednik Udruge hrvatskih braniteja DR, 121.brigade-pukovnije), Slavica Karešin,predsjednica Udruge udovica Domoviskog rata, predstavnici Radio postaje, te u ime gradskih vijećnika,Jasminka Žužić.
Iako već nekoliko godina postoji inicijativa za postavljanjem spomen ploče s imenima poginulih najkrvavijeg ratnog dana uz zgradu Doma kulture, ( inicijativu su i ovih dana na redovnom radnom sastanku ponovili članovi Odbora za obilježavanje obljetnica iz Domovinskog rata ), zbog dobre suradnje Udruga i aktualnih gradskih čelnika, spomen ploča bi, rekao je danas pukovnik Mato Modrić, uskoro trebala postati i stvarnost. Iako su ratne rane zaliječene, a grad NOva Gradiška već dva desetljeća živi u slobodi, ovo su datumi kada su emocije najsnažnije, a prošlost i sadašnjost neraskidivo povezane.
Autor: RNG