I prije blagdana, a posebice sada nakon njih, ordinacije liječnika opće medicine i hitne prijeme diljem Hrvatske pune pacijenti sa simptomima crijevne viroze.

Blaga temperatura, glavobolja, grčevi u trbuhu, povraćanje i dijareja tegobe su koje uzrokuje crijevna viroza, a zbog kojih odlazimo liječniku u nadi da će nam prepisati lijek. No za ovu bolest nam nisu potrebne tablete, viroza se ne liječi antibioticima, već je recept kućno liječenje, mirovanje.

-“Važno je polako davati tekućinu, žličicu po žličicu, odraslima i djeci. Malo bolje posoliti hranu, malo uzeti rajčice, juhe prežgane s rajčicom i slično da se nadoknadi kalij”- poručuju liječnici. 

Sprječavanje dehidracije glavna je stavka na koju treba pripaziti kod crijevne viroze, hrane smije nedostajati, ali tekućine nikako, no ne smije se, bez obzira na gubitak apetita i mučnine prestati jesti. Laganija hrana neka bude saveznik na putu ka ozdravljenja vaših crijeva. 

Preporučuje se jesti rižu, tosta i kuhane jabuke, a svakako treba izbjegavati sirovo voće i povrće, mliječne i slatke namirnice, masnu i tešku hranu. Izbaciti treba kavu, sokove i alkohol dok se viroza ne smiri, svaka kiselina samo još više nadražuje crijeva.

Vodite računa i o higijeni ruku, često ju zimi zanemarimo jer više vremena provodimo u zatvorenim prostorima, a nedovoljno pranje ruku nas može koštati viroze s obzirom na to da se ona prenosi kapljičnim putem, odnosno kontaktom sa zaraženom osobom.

Tegobe crijevne viroze obično potraju od jednog do sedam dana, no zarazu oboljeli nose i nekoliko dana prije i poslije, ali ipak nije potrebno ići liječniku ako se samo radi o gore navedenim simptomima jer postoji opasnost da se u zaraznoj pokupi još nešto.

Virozu zato valja odležati, primijeniti savjete o prehrani i konzumaciji tekućine i naučiti lekciju o važnosti higijene za ubuduće.

 

Komentari
Prethodni članakPero Ćosić o protekloj godini: Novinari i političari odgovorni su za ‘sliku Županije’
Sljedeći članakVečeras mladi novogradiški glazbenici sviraju Božiću u čast