“Svila šuška šlingeraj se širi, a Podvinje po rakiji i pekmezu miri”, slogan je poznate podvinjske manifestacije “Pekmezijade” kojoj su protekle nedjelje bili domaćini članovi Kulturno umjetničkog društva “Podvinje”. Ovogodišnja je manifestacija bila u znaku 90 godina postojanja i rada društva. Tijekom svih ovih godina njome su nasojali prikazati bogatstvo slavonske narodne nošnje, šlinganih i zlatom vezenih svilenih rubina, ali i drevne običaje proizvodnje svile, što su se nekoć proizvodile upravo u Podvinju. Bila je tu u ono doba i pekmezara, u kojoj se od šljiva spravljao vrhunski pekmez, za potrebe austrougarske vojske, jer je ovaj brodski kraj oduvijek bio bogat šljivicima, a i podvinjska je rakija, poznata šljivovica obišla svijet.

Kako bi očuvali ove vrijedne običaje, članovi KUD-a “Podvinje” svake godine prvog mjeseca u rujnu organiziraju dvodnevnu manifestaciju na kojoj okupe prijateljska društva iz svih krajeva Hrvatske. Tako je bilo i proteklog vikenda.

Nakon subotnje dječje smotre folklora, središnja je svečanost organizirana u nedjelju, 4. rujna.

Podvinjci su ugostili desetak kulturno umjetničkih društava, među njima i članove Kulturno umjetničkog društva “Radinje” iz Siča.

– Predstavili smo se svatovskim običajima našega mjesta, a bila je ovo prigoda za pokazati sve ono čime se dičimo i ponosimo. Snaše su se podičile stoljetnim nošnjama, dukatima i frizurama koje su se pravile baš za ovakve prigode, a ni momci nisu zaostajal – kaže voditelj KUD-a “Radinje” Siče Ivan Šebelić.

Photo: Sanela Bunikić

 

no images were found

Komentari
Prethodni članakDonosimo popis biračkih mjesta
Sljedeći članakGospino polje – Bili Brig: proslavljen blagdan Male Gospe