Svake se godine krajem siječnja obilježava Dan mimoza i Nacionalni dan borbe protiv raka vrata maternice. Cilj ove javnozdravstvene akcije je povećati svijest žena o važnosti i oblicima prevencije ove zloćudne bolesti.

Ovaj su dan, petnaestu godinu zaredom jučer obilježili i članovi novogradiške Lige za borbu protiv raka dr. Zorislav Slović. U središnjoj Ulici slavonskih graničara dijelili su mimoze našim sugrađankama, a sva prikupljena sredstva bit će namijenjena daljnjem radu lige.

– Hrvatska liga protiv raka dr. Zorislav Slović redovito obilježava Dan mimoza, kojeg je Hrvatski sabor 2011. godine proglasio Nacionalnim danom borbe protiv raka vrata  maternice. U Hrvatskoj posljednjih 10-ak godina bilježimo oko 310 slučajeva i oko 120 smrti od raka vrata maternice godišnje. Za razliku od većine drugih sijela raka, ovaj se javlja u nešto mlađoj dobi – prema posljednjim podacima Registra za rak, u 2021. je trećina novooboljelih žena bila mlađa od 50 godina, a rak vrata maternice je treće sijelo raka žena u dobi od 30 do 39 godina (iza raka dojke i raka štitnjače). Prema podacima o smrtnosti, u 2022. godini od raka vrata maternice u Hrvatskoj je umrlo 109 žena (stopa 5,5/100 000), od kojih je trećina bila mlađa od 60 godina.

Rak vrata maternice je zloćudna bolest koja nastaje uslijed nekontroliranog rasta prethodno promijenjenih stanica na dijelu ulaza maternice iz rodnice. Rak vrata maternice je u više od 99% slučajeva uzrokovan infekcijom humanim papiloma virusom.

Trenutno je otkriveno više od 200 tipova HPV-a, a njih 50-ak inficira genitalno područje. Najčešći način infekcije je spolnim putem (odnosom), ali se virus može prenijeti i kožnim kontaktom u genitalnom području. Većina spolno aktivnih osoba će se tijekom svog života susresti/zaraziti s HPV virusom, ali samo kod manjeg broja žena će se razviti maligna bolest. Naime, u većini slučaja infekcija HPV-om prolazi u asimptomatskom stadiju te većina nosilaca i ne zna da je zaražena. Uz djelovanje imunološkog sustava većina infekcija prolazi spontano. Međutim, u manjem broju žena, infekcija može trajati duži niz godina (10-15) što može dovesti do pojave premalignih promjena vrata maternice, a u slučaju da se promjene ne liječe i rak – kaže Tereza Grgić, predsjednica Hrvatske lige protiv raka dr. Zorislav Slović.

Bolest koja se u velikoj mjeri može spriječiti

– Organizirani probir (ginekološki pregled, testiranje) i cijepljenje su glavne preventivne aktivnosti u prevenciji ove maligne bolesti. Briga o vlastitom zdravlju od iznimne je važnosti, stoga bi svaka žena  trebala odlaziti  na redovite ginekološke preglede barem jednom godišnje  dok će potrebu testiranja PAPA testom i ostalu obradu odrediti ginekolog.

Uz redovite ginekološke preglede  rak vrata maternice može se otkriti u dovoljno ranoj fazi te u današnje vrijeme niti jedna žena od toga raka ne bi trebala umrijeti. Naša Liga kontinuirano organizira sistematske preglede žena i u suradnji s liječnicima Opće bolnice Nova Gradiška nastoji na taj način djelovati preventivno – dodaje Grgić.

 

 

 

Komentari
Prethodni članakIN MEMORIAM IVO PETRANOVIĆ: 11. međunarodni turnir rukometnih veterana
Sljedeći članak40 godina skrbi za pacijente: U zasluženu mirovinu otišla je sestra Romana Šćukanac