U Pučkom otvorenom učilištu Auto moto centar Nova Gradiška provode još jedan projekt. Evo detalja:
O projektu
Projekt „Razvoj inovativnih metoda učenja korištenja pametnih tahografa u svrhu jačanja procesa digitalizacije i dekarbonizacije prometa“ prepoznao je postojanje diskrepancije između neformalnih obrazaca korištenja tahografa od strane profesionalnih vozača i osoblja prijevoznih poduzeća prisutnih u većini država članica EU.
Prepoznata je potreba da se profesionalnim vozačima i osoblju prijevoznih poduzeća pruži mogućnost dodatnog strukovnog osposobljavanja kako bi se njihova znanja i vještine unaprijedile u korištenju digitalnih i pametnih tahografa. Isto tako, utvrđeno je nepostojanje kvalitetnog programa osposobljavanja u ovom području na temelju kojeg će se pripadnicima ciljane skupine pružiti neophodne strukovne vještine kako bi svoje profesionalne dužnosti mogli obavljati na inovativan, siguran i efikasan način, harmoniziran s najvišim EU standardima vožnje i praksama korištenja novih tehnologija u prometu. Detektirani prioriteti projekta su novi i inovativni pristupi učenju i osposobljavanju te ekološka održivost.
AKTIVNOSTI PROJEKTA
Sukladno tome, u sklopu projekta provest će se aktivnosti koje će pridonijeti rješenju postojećih problema i neusklađenosti izradom neformalnog kurikuluma za strukovno obrazovanje i osposobljavanje, izradom webinara o dekarbonizaciji prometa, izradom interaktivne digitalne platforme s popratnim e-leamingom i virtualnom sobom, te provedbom testnih treninga.
Trajanje provedbe projekta je 15 mjeseci, od 1.3.2022. do 1.6.2023.
Projekt se provodi u partnerstvu tri organizacije: Pučkog otvorenog učilišta AMC Nova Gradiška, Pannonie Consulting d.o.o. i Prometnog centra Blisk d.o.o. Partnerstvo je formirano na temelju iskustva, ekspertize i provedbenih mogućnosti organizacija. Cilj ovakvog partnerstva je osigurati dodanu vrijednost, odnosno potencijal za jačanje kapaciteta i razmjenu znanja na inter-regionalnoj razini, kao i odgovaranje na potrebe adresiranih ciljanih skupina.
Ciljana skupina
Ciljane skupine projekta podijeljene su u tri kategorije:
- Profesionalni vozači kao neposredni sudionici u cestovnom prometu kojima nije pruženo adekvatno, kvalitetno i obuhvatno strukovno obrazovanja i osposobljavanje za korištenje digitalnih i pametnih tahografa.
- Prijevozna poduzeća i njihovo osoblje koje je potrebno usmjeriti u nove, unaprijeđene sustave pomoći u cestovnom prometu i prijevozu u svrhu postizanja višeg stupnja logističkih usluga koje pružaju.
- Pružatelji usluga strukovnog obrazovanja i osposobljavanja u cestovnom prometu, odnosno instruktori i stručnjaci bez i sa znanjem u području korištenja nove generacije tahografa.
Ciljevi projekta
- Razviti neformalni kurikulum mikrokvalifikacije za profesionalne vozače u području korištenja tahografa nove generacije.
- Oblikovati inovativnu digitalnu platformu ,,DriveLab“.
- Unaprijediti sposobnosti partnerskih organizacija i jačanje partnerstva s dionicima koji djeluju na području razvijanja strukovnih programa osposobljavanja za profesionalne vozače.
- Promicati ekološku održivost u skladu s EU politikama.
Rezultati projekta
- Izrađen neformalni program osposobljavanja za profesionalne vozače u području korištenja tahografa nove generacije, što će posredno povećati broja strukovno osposobljenih profesionalnih vozača koji će biti u mogućnosti koristiti usluge digitalnih i pametnih tahografa za izvršavanje obveza bilježenja i pohranjivanja podataka o svojima radnim aktivnostima na temelju novostvorenog kurikuluma.
- Izrađena digitalna platforma ,,DriveLab“ koja će sadržavati sve materijale izrađene tijekom projektnih aktivnosti, te e-leaming program obrazovanja u području korištenja digitalnih i pametnih tahografa za profesionalne vozače, te tako omogućiti učenje na daljinu za profesionalne vozače.
- Ojačana transnacionalna dimenzija partnerstva.
- Svi produkti ovog projekta dostupni su u digitalnom formatu što će se pridonijeti ostvarivanju ciljeva definiranih strategijom Europski zeleni plan.
- Izrađen webinar „DeCarbo traffic“ kao dodana vrijednost digitalnoj platformi s prikazom načina i metoda kako pametno planiranje transportnih sustava i povećana učinkovitost u upravljanju prometom može značajno smanjiti količinu emisije CO2 plinova u teretnom prijevozu.
- Oformljena europska neformalna mreža ustanova za obrazovanje odraslih i ključnih dionika u prometnom sektoru s ciljem diseminacije projektnih rezultata.
ŠTO JE ERASMUS+?
Erasmus+ je EU-ov program kojim se podupiru obrazovanje, osposobljavanje, mladi i sport u Europi.
Njegov proračun iznosi oko 26,2 milijarde eura. To je gotovo dvostruko više nego što je bilo dodijeljeno za prethodni program (2014. – 2020.).
Program za razdoblje 2021. – 2027. izrazito je usmjeren na socijalnu uključenost, zelenu i digitalnu tranziciju te promicanje sudjelovanja mladih u demokratskom životu.
Podupire prioritete i aktivnosti u okviru europskog prostora obrazovanja, Akcijskog plana za digitalno obrazovanje i Programa vještina za Europu. Taj program također:
podupire europski stup socijalnih prava
služi za provedbu strategije EU-a za mlade za razdoblje 2019. – 2027.
razvija europsku dimenziju u sportu.
Erasmus+ nudi mogućnosti za mobilnost i suradnju za:
- visoko obrazovanje
- strukovno obrazovanje i osposobljavanje
- školsko obrazovanje (uključujući rani i predškolski odgoj i obrazovanje)
- obrazovanje odraslih
- mlade i sport.