Ljeto je pri kraju, vrijedne domaćice već polako pripremaju zimnicu, stoga smo provjerili kakva je ponuda na gradskoj tržnici te kako se kreću cijene povrća i voća.

Unatoč vremenskim neprilikama ali i koronakrizi koja je zahvatila cijelu Hrvatsku, osim utjecaja na urod, odrazilo se na cijene povrća i voća, iako su skuplje, i dalje su pristupačne svima. Asortiman pravi jesenski: paprike, patlidžan, kupus, krumpir, jabuke…Asortiman domaćih poljoprivrednih proizvođača je i ovoga puta iznimno dobar, a cijene su uglavnom prihvatljive: za prodavače, vjerujemo, niske, za kupce malo više.

Za sve one koji planiraju raditi domaći ajvar, cijene patlidžana variraju od 3 do 5 kn/kg, češnjak je 50 kn/kg. Rog-paprike, jedno od najtraženijeg povrća u sezoni spravljanja zimnice, mogu se ovdje naći za osam do deset kuna po kilogramu, nešto su jeftinije babure, za kilu kojih je potrebno izdvojiti sedam do osam kuna, a tolika je cijena i rajčica.

Zimnica je mnogima nezamisliva bez ajvara koji se priprema u brojnim varijantama, od one minimalističke koja uključuje samo paprike, češnjak, ulje i sol, do “bogatijih” ajvara s dodanim patlidžanima, ljutim papričicama, rajčicama, začinskim biljem…

Sastojci (za otprilike 4,5 kg ajvara)

  • 10 kg crvene rog paprike
  • 3 kg patlidžana
  • 2-4 ljuta feferona (po ukusu)
  • 2-3 žlice alkoholnog octa
  • 1-2 glavice češnjaka
  • 1 l + 2 dcl suncokretova ulja
  • Sol po ukusu – otprilike 5 žlica, ali ne pretjerujte, postupno dodajte sol i pri svakom dodavanju kušajte

Priprema

  • Paprike operite i dobro osušite (po potrebi ih možete obrisati). Pecite ih u pećnici na 225° C (na rešetki ili velikom limu) ili na roštilju, dok kožica ne porumeni i počne se odvajati od paprike.
  • Izvadite paprike iz pećnice i pokrijte ih suhom čistom krpom, da bi se kožica kasnije lakše odvajala. Ostavite ih pokrivene otprilike pola sata, dok se ne ohlade. Potom paprike ogulite i očistite od sjemenki i peteljki.
  • U međuvremenu počnite peći patlidžane na istoj temperaturi kao i papriku. Ovisno o veličini peku se 30-40 minuta. Kad se ohlade, ogulite im kožu, pa ih zajedno s paprikom sameljite u stroju za mljevenje mesa ili u blenderu.
  • U velikoj posudi zagrijte 1 l ulja, pa dodajte smjesu paprike i patlidžana. Kuhajte 2-3 sata na umjerenoj vatri uz stalno miješanje, dok ajvar ne dobije gustoću kakvu želite. Pred kraj dodajte začine po želji.
  • Za spremanje ajvara najpraktičnije su staklenke s poklopcima na navoj. Prethodno oprane i osušene staklenke i poklopce sterilizirajte u pećnici – zagrijte je na 100° C, a oprane i suhe staklenke i poklopce ostavite u pećnici 15-20 minuta. Nakon toga staklenke odmah napunite vrućim ajvarom, a na vrhu ostavite prazan prostor otprilike 1 cm.
  • U posebnoj posudi ugrijte još 2 dl ulja, pa svaku staklenku ajvara prelijte vrelim uljem, toliko da prekrije ajvar i da nema dotoka zraka u smjesu.

Poklopcima zatvorite staklenke, pa ih zamotajte u stolnjak ili deku, stavite u kartonsku kutiju i ostavite da se postupno ohlade. Nakon 24 sata ajvar možete spremiti na hladnom i tamnom mjestu.

 Ako niste stigli jučer posjetiti tržnicu, počastite se fotografijama jer čim je sunca tržnica poprima dodatni šarm.

Komentari
Prethodni članakU novogradiškom kinu Scooby-Doo: I u nevolji zajedno
Sljedeći članak“Kronika hrvatske gluposti” predstavljena u Novoj Gradiški