Vinogradarska godina je dosta teška, mnogi bi bili zadovoljni i s prepolovljenim urodom, a dosta proizvođača ove cijenjene kapljice u Hrvata, govore kako su urodi smanjeni za čak i više od 90%. No, svaki pravi vinogradar bit će sretan na svaki mililitar svojeg vina, jer je upravo u svaki od njih uložio maksimalni trud, posvetio dosta vremena i ljubavi, pa tako u Starcima na ovogodišnjoj manifestaciji s kojom se obilježio početak berbe grožđa nije nedostajalo veselja, pjesme, plesa i naravno dobrog vina.
Dubiel, Plavac, Turkalj, Majer i ostali ljubitelji i proizvođači vina staropetrovoselskog i šireg kraja bili su proteklog vikenda na jednom mjestu, u malom živopisnom mjestu Starci iznad Staro Petrovog Sela, mjestu na kojem se nalazi neki od najboljih vinograda u ovom dijelu Brodsko-posavske županije, ali možemo reći svakako i Slavonije.
Vječne su dileme čija su vina bolja, dalmatinska ili slavonska, svatko voli svoje mnogi će reći, ali graševinu kakvu proizvode Slavonci nemaju, usudili bi se reći, čak ni poznati svjetski proizvođači vina. Stoga, napravit ćemo kompromis, Slavonija ima najbolje bijelo vino, a Dalmatinci crno (za rakiju nemamo kompromis).
Svakako, ulaskom Hrvatske u Europsku uniju, tržište vina je još više otvoreno, ali i veća je konkurencija. Naravno, vinogradari, članovi Udruge “Sv. Vinko” iz Starog Petrovog Sela, još nemaju tolike količine vina za izvoz, pa su svi zadovoljni i opskrbom lokalnih restorana i kafića, a neki se mogu pohvaliti i s vlastitim kušaonicama i prodajnim mjestima.
Članovi KUD-a Godinjak, tamburaški sastav “Zlatne žice”, gaženje grožđa na onaj starinski tradicionalni način, pucnjevi iz topova, bogata ponuda vina i jela po pristupačnim cijenama, izbor vinske kraljice (ove godine to je Nikolina Prša iz Godinjaka), sve to je obilježilo ovogodišnju manifestaciju. Netom prije početka tmurne oblake iznad Staraca razbilo je sunce, što je dalo poseban ugođaj i prekrasan pogled na bogate vinograde i voćnjake toga kraja. Zaista, kada budete svjedoci takvih prizora, sretni ste što živite u Slavoniji koja je zaista bogata takvim područjima. Šteta što to više ne iskorištavamo u turističke svrhe, ali polako i takvu vrsta “zanimacije” počeli su raditi pojedini vinogradari. Nadamo se da će ovakvih sličnih manifestacija biti više, pa će se i kvaliteta našeg vina moći prepoznati, struka je prepoznala, na red su došli konzumenti.
Možemo još samo zaželjeti našim vinogradarima sljedeću godinu bolju nego ovu, ali prije svega moramo se moliti Majci prirodi, možda nam se i smiluje.
Autor: Nikola Knežević