Kako bismo se podsjetili na važnost očuvanja šuma, svake godine obilježavamo 21. ožujka ne samo kao kalendarski prvi dan proljeća, već i kao Svjetski dan šuma. Šume su dio našeg života na više načina, mnogih od njih nismo niti svjesni. Kada popijemo čašu vode, napišemo zabilješku u bilježnicu, uzmemo lijekove protiv groznice ili gradimo kuću, ne razmišljamo da je svaka od ovih radnji na neki način povezana sa šumom. Pa ipak, ovi i mnogi drugi aspekti naših života povezani su s šumama na ovaj ili onaj način. Šume su krhak ekosustav, a njihovo održivo upravljanje s pažljivim korištenje resursa, ključni su za borbu protiv klimatskih promjena i doprinos prosperitetu i dobrobiti sadašnjih i budućih generacija.

Povodom Svjetskog dana šuma Hrvatske šume d.o.o., Uprava šuma Nova Gradiška, zajedno sa Hrvatskim šumarskim društvom, u Gradskoj vijećnici organizirale su stručno predavanje kako bi aktualnim temama iz područja šumarstva podsjetili javnost na važnost očuvanja šuma u vremenu klimatskih promjena. Voditelj Podružnice Hrvoje Žakić i predsjednik Hrvatskog šumarskog društva ogranka Nova Gradiška Mario Bošnjak ugostili su kolege sa Šumarskog fakulteta pa je tako je doc.dr.sc. Željko Škvorc prezentirao rezultate svojih istraživanja na temu „Prilagodljivost hrasta lužnjaka na sušni stres“, a prof. dr. sc. Ivica Tikvić održao predavanje na temu „Zaštita i upravljanje prašumama u Hrvatskoj“. Ovim predavanjima započete su aktivnosti na obilježavanju 90 godina proglašenja zaštićenim šumama – prašuma Prašnik i Muški bunar. Također, predstavljena je monografija „Branimir Prpić – ekologija šuma i šumarstvo“, cijenjenog znanstvenika i stručnjaka koji je svojim znanstvenim radovima i entuzijazmom, s puno volje i strpljenja prenosio svoja znanja o mnogobrojnim temama iz područja uzgajanja šuma, ekologije i puno šire od toga. Ono najvažnije je da je bio vrstan šumarski stručnjak i znanstvenik, ali prije svega dobar čovjek. Nakon predavanja, prisutni su mogli posjetiti izložbu fotografija inženjera Gorana Dorića, revirnika u šumariji Stara Gradiška, na temu „Nježni dodiri magle“, koji naglašava kako je priroda dio čovjekova života, ali i ona sama je živo biće.

Ove godine Svjetski dan šuma promiče obrazovanje u segmentu šumarstva te učenje o održivom gospodarenju šumama i načinima očuvanja bioraznolikosti. Zdrave šume znače zdrave, otporne zajednice i prosperitetna gospodarstva. Hrvatske šume d.o.o. prepoznale su kako je nužno od najmanjih nogu poučavati djecu važnostima očuvanja šuma kao nacionalnog blaga te i pokrenulo projekt „Škola u šumi, šuma u školi“. Uslijed naglih klimatskih promjena koje utječu na šumske ekosustave, ali i velike zainteresiranosti javnosti za segment šumarstva, ukazala se potreba za sustavnim organiziranjem javnih tribina, ali i kontinuiranom šumskom pedagogijom usmjerenom na djecu predškolske i školske dobi.

Šume i šumska zemljišta u Republici Hrvatskoj, dobra su od općeg interesa, uživaju posebnu zaštitu države i pod budnom su brigom šumarskih stručnjaka, kakvih u Podružnici Nova Gradiška ne nedostaje. Koriste se pod uvjetima i na način koji su propisani Zakonom o šumama. Šume u Republici Hrvatskoj prostiru se na 2, 688. 687 ha, što je 47 % kopnene površine države. Cilj gospodarenja šumama u Republici Hrvatskoj je održivo i skladno korištenje svih funkcija šuma i trajno poboljšavanje njihova stanja, dok su temeljna načela hrvatskoga šumarstva potrajno gospodarenje s očuvanjem prirodne strukture i raznolikosti šuma, te trajno povećanje stabilnosti i kakvoće gospodarskih i općekorisnih funkcija šuma. U svojoj medijskoj izjavi voditelj Hrvoje Žakić rekao je kako šumarska struka ima tradiciju dugu više od 250 godina, a svojim šumama koje Hrvatske šume d.o.o. obnavljaju prirodnim putem, a što je naučeno od djedova i pradjedova, ponosimo se i dičimo. Važno je i popularizirati teme iz područja šumarstva kako u javnosti tako i među samim stručnjacima, jer nužno je komunicirati i pronalaziti najbolja i nova rješenja u uvjetima klimatskih promjena, koje nisu zaobišle niti ovo područje, dodao je Žakić.

Autor: Helena Jakobović

Komentari
Prethodni članakUskoro Karavana zelenog poduzetništva u Novoj Gradiški
Sljedeći članakLokalni derbi “Sloga” vs. “Slavija”: Slogaši poraženi čudnim sudačkim odlukama