Članovi novogradiške podružnice Hrvatskog liječničkog zbora sinoć su se okupili na još jednom, sada već tradicionalnom, druženju. Kako ističe predsjednica zbora, dr. Slavica Konjević Pernar, prilika je to za edukaciju i stručno usavršavanje novogradiških liječnika:

– Primarna je prevencija bolesti i promicanje zdravlja. Na sastancima podružnice prije svega razgovaramo o temama vezanim uz zdravstvo i promicanje liječničke struke, ali je ovo prigoda i za druženje zdravstvenog osoblja i razmjenu iskustava. Podružnica broji oko stotinjak članova, a okupljaju liječnike i visoko obrazovano zdravstveno osoblje s novogradiškog područja.

U liječničkom pozivu nužnost je cjeloživotno učenje i edukacija, a rad u podružnici nam omogućava saznavanje informacija o nekim temama koje nam možda i nisu svaki puta dostupne. Veliku podršku u radu pruža nam uprava Opće bolnice Nova Gradiška. Imamo svoje vlastite prostorije u kojima možemo održavati stručna predavanja, tu je i sva moguća kadrovska i finacijska podrška, stoga im ovim putem želimo zahvaliti. U godini pred nama nastavljamo s redovitim aktivnostima i sretni smo što se novogradiška bolnica ponovno ekipira i “podmlađuje” mladim kadrovima s našeg područja tako da se ne moramo bojati budućnosti.

Sastanak podružnice bio je prigoda i za još jedno predavanje. Ovoga puta o liku i djelu dr. Ivana Šretera govorili su liječnici Anđelka Gajšak Špančić i Oto Kraml iz Opće bolnice Pakrac.

U bolnici nabavljena oprema višemilijunske vrijednosti

Godina na izmaku za novogradišku bolnicu je bila više nego dobra. Od 1. listopada vraćen im je pravni subjektivitet, no nabavljena je i vrijedna oprema, ističe ravnatelj Opće bolnice Nova Gradiška dr. Josip Kolodziej:

– Ove godine smo nabavili opremu u vrijednosti od skoro sedam milijuna kuna. Prvenstveno smo modernizirali radiološku opremu, nabavili novi digitalni rentgen, mamograf, četiri ultrazvuka, intraoperativni C look, omogućili digitalizaciju svih ostalih aparata, nabavili novi dijaskop, grijani krevetić za pedijatriju, respirator, monitor u jedinici intenzivnog liječenja i anesteziološki aparat. Pokrenuli smo natječaj za novi CT u vrijednosti dva i pol milijuna kuna; u drugom, trećem mjesecu, vjerujem da će i to biti riješeno. Dobri su planovi i za sljedeće razdoblje.

S radom je počeo Odjel palijative, krenut će se i s pokretanjem dijalize. Projekt obnove Odjela pedijatrije će biti sufinanciran sredstvima županijskog proračuna, trebao bi ići projekt hitnog objedinjenog bolničkog projekta. Kandidirali smo se i za projekt energetske obnove dijela bolnice te prijavili za europske fondove drugu fazu bolnice, gdje bi se izgradilo oko dvije tisuće kvadrata novih stacionara i poliklinike. Sljedeće godine ćemo zasigurno izraditi ovaj projekt, a njegova bi realizacija trebala biti u roku sljedeće tri godine.

Što će biti s Odjelom neurologije?

– Radi se o spletu nesretnih okolnosti. Neurologija je “ispala” iz mreže kreveta u Ministarstvu zdravstva. Bio sam napravio plan da neurologiju ostavimo “na životu” unutar Internog odjela. Tu bi zbrinjavali hitne pacijente, ležeće i sve ostale. Međutim, dogodilo se da je jedan liječnik otišao iz bolnice, stoga je ostao samo jedan neurolog. Sljedećih šest mjeseci ćemo funkcionirati na razini ambulante i dnevne bolnice, očekivano u šestom mjeseci će se jedna specijalizantica vratiti sa specijalizacije, iduće godine još dvije, tako da ćemo ponovno taj odjel uspostaviti. Pretpostavljam, u razdoblju od šest mjeseci, da bi se ponovno trebalo krenuti sa zbrinjavanjem hitnih neuroloških pacijenata. Sada je taj problem riješen sa Zavodom za hitnu medicinu, pa se hitni pacijenti šalju u bolnicu u Slavonski Brod. Međutim, do 15,00 sati sve “hladne uputnice” dr. Drago Smoljanac svakodnevno rješava – kaže dr. Kolodziej.

 

no images were found

Komentari
Prethodni članakRastegnuta definicija mita i korupcije u Hrvata
Sljedeći članakPrometna nesreća s ozljedama opasnim po život i požar s ogromnom materijalnom štetom