Srednjoškolsko obrazovanje je, kažu stručnjaci, područje u kojemu smo europske standarde odavno dostigli, a ponegdje čak i preskočili. Jer, poznato je, kako su maturanti hrvatskih srednjih škola, gimnazija prvenstveno,razinom znanja i kompetencijom, itekako spremni za zahtjevno europsko tržište znanja.
Potvrđuje to i novogradiška gimnazija koja godinama uspješno prati europske standarde srednjoškolskog obrazovanja i uspješno ih implementira u vlastiti školski sustav. Status Međunarodne eko škole, kojim se gimnazija godinama ponosi i uspješno ga obnavlja, potvrđuje jasno izgrađen stav o značaju ekologije i održivog razvoja. Projekti otvorene i terenske nastave, također u skladu s europskim obrazovnim imperativima, nastavu odavno ne ograničavaju isključivo na prostor učionice.
Suvremene metode rada, na tragu onih europskih, i danas (četvrtak, 23. veljače) su uspješno realizirane i uspješno prezentirane u novogradiškoj gimnaziji.
Riječ je o suradničkoj nastavi koju gimnazija provodi još od 2003. godine, a čiji su manji dio, učenicima i profesorima, zajednički ponudili predstavnici škole domaćina, novogradiške gimnazije, te bjelovarske i požeške gimnazije. Uz suradnju, koja je najbolji način evaluacije, ali i pozitivne kompetencije među sličnim školama, projekt suradničke nastave se zasniva na multidisciplinarnosti, te od učenika zahtijeva komparaciju i primjenu znanja iz različitih područja.Autorica i voditeljica projekta suradničke nastave je ravnateljica novogradiške gimnazije, profesorica NADA PELEH SERENČEŠ, koja je u suradnju, u startu „povukla“ i kolegu ravnatelja požeške gimnazije, diplomiranog inženjera PAVLA BUCIĆA, a priči se pridružila i knjižničarka bjelovarske gimnazije, strukom povjesničarka umjetnosti, profesorica ZDENKA VENUS MIKLIĆ.
Bjelovarski gimnazijalci našim su učenicima prezentirali zajednički projekt škole i Hrvatskih šuma Bjelovar, koji su kroz terensku nastavu, provodili nekoliko mjeseci. Projekt „ŠUME“ pokrio je nekoliko značajnih nastavno-obrazovnih cjelina od kemije, matematike, biologije, do geografije i fizike, a rezultati prikupljeni u šumama Bilogore, predstavljeni su novogradiškim gimnazijalcima. Uslijedila je debata na temu „NUKLERANE ELEKTARNE TREBA UKINUTI“, pod voditeljskom palicom profesorice požeške gimnazije ALEKSANDRE PAVLOVIĆ i naše KORALJKE HAUSNET-LASOVIĆ. U debatnom timu je, uz učenike, zanimljivo kao fizičar sudjelovao i ravnatelj Bjelovarske gimnazije diplomirani inženjer ŽELIMIR VUJIĆ.
Završnu temu suradničke nastave, odradili su domaćini, novogradiški gimnazijalci, na temu Kozarčeve „Slavonske šume“. U projektu koji se, iako iz sasvim drugačijeg ugla, neposredno referirao i na početnu temu bjelovarskih gimnazijalaca, sudjelovali su profesori ŽELJKO SUBIĆ, BRANIMIR KRAMBERGER, JOSIP SOKIĆ, LJILJANA PTAČNIK, IVANA RIBARIĆ, te SONJA LATAL, čime je ponovno ispunjen kriterij multidisciplinarnosti kroz povezivanje, na izgled nespojivih likovne umjetnosti, geografije, kemije i književnosti.
U „moru“ ponuđenih srednjoškolskih programa, u trenutku kada je, bez obzira na zanimanje i stručnu spremu, maturantima iznimno teško naći svoje mjesto pod suncem i na tržištu rada, gimnazija je, još uvijek, elitna škola, škola koja nudi sva potrebna klasična znanja, ali se istovremeno itekako prilagodila suvremenim trendovima srednjoškolskog obrazovanja. Jer, potvrdili su danas i učenici, ali i ravnatelji svih gimnazija, upravo je program koji mladima nude njihove škole, istinski program za Europu.
Sve čestitke profesorima i učenicima novogradiške gimnazije, vitalne, stare dame na pragu 90-tih, istinske škole za 21. stoljeće !
Autor: Simonida Tarbuk