Da bi roditelji na trudničkim tečajevima dobili ujednačene informacije, u skladu sa suvremenim spoznajama o skrbi o najmlađoj djeci, Unicef je zajedno s Ministarstvom zdravstva i socijalne skrbi izradio Priručnik za predavače na trudničkim tečajevima

Službena statistika tvrdi kako samo trećina prvorotkinja polazi trudničke tečajeve ,što je prva edukacija koja se nudi o porodu, ali i o prvoj godini roditeljstva u rodilištima i domovima zdravlja. Trudnoća je vrlo važno razdoblje za promicanje dojenja, jer se stav žene o dojenju formira prije i za vrijeme trudnoće. Isto je tako poznato da će žene s većom potporom češće i dulje dojiti, te je, upravo zbog tih činjenica edukacija iznimno značajna. Na žalost, istraživanje koje je Unicef proveo u skupini majki  potvrdilo je kako su u Hrvatskoj, rodilišta još uvijek, prečesto »mjesto propuštenih prigoda«, jer su majke redom izjavile kako u rodilištima nisu dobile dovoljno informacija i savjeta o njezi djeteta, odnosno nije im pokazano kako uspješno dojiti dijete ili otkloniti moguće teškoće do kojih bi moglo doći tijekom dojenja.

U Hrvatskoj se zdravstvena zaštita stanovništva, a prema tome i trudnica, temelji na odrednicama plana i programa mjera zdravstvene zaštite iz obveznog zdravstvenog programa. Treba reći kako je u programu mjera zdravstvene zaštite istaknuta važnost rada u savjetovalištima s posebnim naglaskom na zdravstveni odgoj trudnica.Osim potpore dojenju, trudnički su tečajevi osmišljeni tako da ženu u cijelosti pripreme za porod, upoznaju je s uvjetima i procedurom u rodilištu, kako si tijekom poroda pomoći pravilnim disanjem, što je čeka za vrijeme boravka u rodilištu te poučiti je njezi djeteta u prvim danima nakon dolaska kući.

Paralelno s velikim hrvatskim gradovima i novogradiška Opća bolnica uspješno provodi trudnički tečaj, čije su radionice, ali i stručne edukatore prepoznale mlade buduće majke, njih 20-ak. Ginekolozi, pedijatri, stomatolozi, primalje, patronažne sestre samo su dio uspješnog tima koji iz tjedna u tjedan žene priprema za najveći i najljepši čin u životu.

Nova radionica, s iznimno značajnom temom, kako nas je izvijestila dr. Dubravka Klobučar, specijalistica pedijatar, najavljena je za sljedeći tjedan, u utorak, 28. veljače, u standardnom terminu, od 13.30. S ulogom patronažne sestre u njezi majke i novorođenčeta, te grupama za potporu dojenja, upoznat će patronažna sestra MARTINA VONIĆ.

 

Komentari
Prethodni članakSlavonci imaju najmanje prihode u Hrvatskoj
Sljedeći članakProsvjedi mljekara i poljoprivrednika kod Nove Gradiške