Proizvodnja jaja u Europskoj uniji znatno se smanjila, pogotovo jaja iz slobodnog uzgoja, a osim općenito manje proizvodnje i posljedica energetske krize koja je nastala kao posljedica ruske invazije na Ukrajinu, okidač za to bila je i ptičja gripa. Gotovo 50 milijuna peradi stradalo je ove godine u Europi zbog opasnosti od ptičje gripe i usmrćivanja divljih i domaćih ptica. Visoka razina bolesti kod divljih ptica dovodi do povećanja broja slučajeva na komercijalnim farmama, a ne nazire se rješenje koje bi taj problem stavilo pod kontrolu.

Stručnjakinja za prehrambenu industriju i poljoprivredu Zvjezdana Blažić je za N1 govorila o rastu cijena hrane.

Blažić tvrdi da makroekonomisti očekuju da će se inflacija usporiti, a što se tiče poljoprivredno-prehrambenih proizvoda problem je, kako kaže, daljnje kretanja cijena.

Dodala je da je, osim napada na Ukrajinu, problem i izostanak poljoprivredne proizvodnje koja je vidljiva diljem svijeta. Napominje kako su usjevi globalno podbacili i u Americi i Europi.

Zbog ptičje gripe dolazi i do velike nestašice jaja, a to je tržište ionako u krizi uslijed ogromnog porasta troškova proizvodnje, zbog čega je velik broj proizvođača smanjio ili potpuno prekinuo proizvodnju. “Teško je prognozirati kako će se dalje situacija razvijati, ali nestašica jaja će svakako potrajati barem do Uskrsa, ako ne i dulje”, smatra Dražen Čurila, vlasnik i suosnivač farme jaja Luneta.

Komentari
Prethodni članakDanas u gradskom muzeju otvorenje izložbe Avari i Slaveni južno od Drave
Sljedeći članakNovogradiški školarci “Glazbom protiv ovisnosti”