Akcija „Šagovina“ jedna je od strateški najznačajnjijih akcija u obrani Nove Gradiške, koja je označila i definitivnu prekretnicu na bojišnici. Kako je izjavio prvi ratni zapovjednik, danas u ulozi predstavnika gradske vlasti, brigadir Josip Mikšić :” naši su borci u vrijeme akcije statsali do te mjere da su iz defenzivnog karaktera rata mogli poduzimati uspješne ofenzivne akcije i oslobađati okupirana područja. ” Oslobođenje Mašićke i Cerničke Šagovine, 19.prosinca, u okviru veće akcije “Orkan”, bilo je ključ kojim je, na neki način, otključan put prema akciji “Bljesak” i potpunom oslobođenju Zapadne Slavonije, podsjetio je, klanjajući se žrtvi branitelja, ali i svih onih koji su ostali iza njih, najmlađi hrvatski general, Siniša Jurković. Akcija “Šagovina” izvedena 19. prosinca 1991. godine i oslobađanje Mašićke Šagovine, snažnog neprijateljskog uporišta, gdje su uz domaće srpske teritorijalce, bili Šešeljevi „Beli orlovi“, usmjerila je daljnji tijek rata na novogradiškoj bojišnici.
Iako iznimno značajna za moral hrvatskih branitelja, akcija “Šagovina 91.” bit će zapamćena i kao akcija s najviše smrtno stradalih. Niti u jednoj ofenzivnoj akciji koju je poduzela 121. brigade prije, a ni poslije, nije bilo toliko gubitaka. Poginula su 13-orica branitelja, a više desetaka ih je ranjeno. U akciji su pognula i četiri pripadnika specijalne grupa „Svileni“ iz Zagreba, kojima je danas, također odana dužna počast. U oslobađanju ovog područja neposredno je sudjelovalo nekoliko brigada -121.novogradiška brigada, 99. “Pešćenička”, 149. “Trešnjevačka” brigada HV , te grupa “Svileni” a u nastavku operacije Orkan kao i tijekom cijelog rata na novogradiškom području i slavonskobrodska 108. brigada HV. Nakon mise, na središnjem spomen obilježju u Cerničkoj Šagovini vijence su položili predstavnici domaćina svečanosti, Općine Cernik, na čelu s načelnikom Nikolom Jugovićem, zamjenik župana Davor Vlaović u pratnji pročelnika za poljoprivredu, Željka Burazovića, predstavnici Grada Nova Gradiška, Odbora za obilježavanje obljetnica iz DR, na čelu s pukovnikom Adamom Tomičićem, gosti iz Zagreba, predstavnici Hrvatske vojske, Policijske postaje, brojnih udruga proisteklih iz Domovinskog rata, roditelji poginulih branitelja, mještani, kao i učenici Osnovnih škola Peščenica, Žitnjak, te cerničke škole “Matija Gubec”.
Obraćajući se gostima, ratnim prijateljima i mještanima Cerničke Šagovine svi govornici su istaknuli kako današnja Hrvatska nije Hrvatska za kakvu su se borili i kako je došlo vrijeme da se branitelje, ljude koji su za slobodu i neovisnost zemlje podnijeli najveću žrtvu, prestane prozivati i omalovažavati. Unatoč gorčini i brojnim problemima, upravo su snaga i složnost branitelja u godinama Domovinskog rata, primjer kako se i u, naizgled bezizlaznoj situaciji, slogom, jedinstvom i čvrstom vjerom može pobijediti, ali i s optimizmom čekati bolje sutra. U sjeni dostojanstvene 22.godišnjice akcije “Šagovina 91”, završna je to poruka primjerena predblagdanskom trenutku .
Autor: Simonida Tarbuk