Ove godine od 18. do 21. svibnja održavalo se Europsko nanbudo prvenstvo u Parizu, a jedan od članova hrvatske nanbudo reprezentacije bio je i Josip Crnković, osamnaestogodišnji učenik trećeg (3.g) razreda Elektrotehničke i ekonomske škole Nova Gradiška. Njihova osmeročlana reprezentacija bila je među trima najboljim reprezentacijama, a Josip je osvojio zlato kate pojedinačno, srebro borbe pojedinačno i broncu borbe pojedinačno u apsolutnoj kategoriji te broncu borbe ekipno. Njihovo vrijeme u Parizu obilježila su druženja i dobra zabava, a Josip opisuje njihov uspjeh ovim riječima:

„Mnogi ljudi su rekli kako smo jedna kompletna reprezentacija i da smo ostavili jako dobar dojam u Parizu.“

Josip je istaknuo svoje zanimanje za tehnologiju i sport, a treniranje borilačke vještine „Nanbudo“ započeo je prije 8 godina. Japansku borilačku vještinu osnovao je Doshu Soke Yoshinao Nanbu 1978. godine, a nastala je iz Sankukai karatea, mekšeg stila karatea. Josip je nositelj crnog pojasa, a posebno naglašava ulogu i vrijednost trenera te odnos reprezentacije koju opisuje kao jednu veliku obitelj. Povijest njihova kluba obilježava preko 300 medalja i desetci pehara s državnih prvenstava i međunarodnih turnira. Osim ovogodišnjeg prvenstva, sudjelovali su i na Svjetskom nanbudo prvenstvu u Španjolskoj prije dvije godine gdje je Josip u pojedinačnoj kategoriji osvojio treće mjesto, a u ekipnoj kategoriji bili su svjetski prvaci.

Izvor: ETEŠ NG