Obrtnici koji vode paušalini oblik obrta dužni su svake godine do 15. siječnja podnijeti PO-SD obrazac Poreznoj upravi u kojem prijavljuju godišnji dohodak. Iznimno ove godine taj rok se produžio do 17. siječnja 2022. godine.
No, kako bismo se podsjetili tko su paušalisti i koje su njihove obveze donosim pregled najvažnijih poglavlja pri poslovanju ovog oblika obrta.

Tko je sve obrtnik paušalist?

Obrt je samostalno obavljanje gospodarskih djelatnosti fizičkih osoba s ciljem ostvarivanja dobiti proizvodnjom, prometom ili pružanjem usluga na tržištu.
Paušalni obrt je način oporezivanja koji podrazumijeva plaćanje poreza na dohodak u paušalnom iznosu, umjesto utvrđivanja porezne obveze na temelju poslovnih knjiga, a granica primitaka je 300.000 kn. godišnje.

Tko ne može biti paušalno oporezovan?

Ne mogu sve djelatnosti biti paušalno oporezovane, a ovaj propis se prvenstveno odnosi na samostalne djelatnosti. Koje djelatnosti se nazivaju samostalnima? To su samostalna djelatnost zdravstvenih djelatnika, veterinara, odvjetnika, javnih bilježnika, revizora, inženjera, arhitekata, poreznih savjetnika, stečajnih upravitelja, tumača, prevoditelja, turističkih djelatnika, kao i druge slične djelatnosti; samostalna djelatnost znanstvenika, književnika, izumitelja, kao i druge slične djelatnosti; samostalna predavačka djelatnost, odgojna djelatnost, kao i druge slične djelatnosti; samostalna djelatnost novinara, umjetnika i sportaša.

Godišnja obveza obrtnika paušalista

Obrtnici obveznici paušalnog oporezivanja dohotka krajem svake godine, a najkasnije do 15. siječnja 2022. godine dužni su predati godišnje izvješće o ostvarenom dohotku u prethodnoj 2021. godini na Obrascu PO-SD.
Ta je obveza propisana Pravilnikom o paušalnom oporezivanju samostalnih djelatnosti, članak 7. stavak 4. (Narodne novine 1/2021), čije se odredbe i pripadajući propisani obrasci primjenjuju u poreznim postupcima za 2021. godinu.

Vođenje poslovnih knjiga obrtnika paušalista

Obrtnik „paušalist“ ne vodi poslovne knjige, već samo evidencije o prometu (Obrazac KPR), u kojem je obvezan evidentirati sve iznose naplaćene u gotovini i bezgotovinskim putem.

Obveze po dostavljenom PO-SD obrascu Poreznoj upravi

Izvješćem o ostvarenim primicima na Obrascu PO-SD, utvrdit će se je li obveznik ostvario veći ili manji dohodak od utvrđenog u rješenju dobivenom za prethodnu godinu poslovanja. Ali stupanjem na snagu novog Pravilnika, od 1. siječnja 2020. godine, fizičkim osobama koje plaćaju paušalni porez na dohodak ukinulo se izdavanje poreznih rješenja te se paušalistima uvodi obveza plaćanja predujma poreza na dohodak tijekom poreznog razdoblja na temelju samozaduživanja, a prema podacima iz godišnjeg izvješća koje se podnosi na Obrascu PO-SD. Eventualnu razliku godišnjega paušalnog poreza porezni je obveznik dužan platiti s danom podnošenja izvješća.

Što kada obrtnik paušalist primi potporu za samozapošljavanje od Hrvatskog zavoda za zapošaljvanje (HZZ) ili potporu za očuvanje radnih mjesta?

Primljene potpore HZZ za očuvanje radnih mjesta, kao i potpore za samozapošljavanje ne evidentiraju u Obrascu PO-SD jer se primljene potpore smatraju neoporezivim primitkom, a ne primitkom od samostalne djelatnosti.

Račun za uplatu paušalnog poreza

Prema Naredbi o načinu uplaćivanja prihoda proračuna, obveznih doprinosa te prihoda za financiranje drugih javnih potreba u 2021. godini (Nar. nov., br. 11/21.), paušalni porez uplaćuje se na uplatni račun poreza na dohodak i prireza poreza na dohodak grada / općine prema prebivalištu ili uobičajenom boravištu obrtnika, uz oznaku modela uplate HR 68, brojčane oznaka poreza na dohodak koji se utvrđuje paušalno – 1449 te OIB-a fizičke osobe.
Na isti uplatni račun uplaćuje se i razlika manje uplaćenog paušalnog poreza na dohodak za proteklu godinu, a koja je utvrđena prema godišnjem izvješću koje se podnosi na Obrascu PO-SD. Obrtnici su razliku godišnjega paušalnog poreza obvezni uplatiti s danom podnošenja izvješća, a najkasnije do 15. siječnja 2022. godine za 2021. godinu.

Tko popunjava PO-SD-Z obrazac?

Prošle je godine prvi put uvedeno podnošenje Obrasca PO-SD-Z kod paušalista koji obavljaju zajedničku djelatnost obrta. Prema čl. 8. st. 1. Pravilnika, nositelj zajedničke djelatnosti koji porez na dohodak od zajedničke djelatnosti utvrđuje u paušalnoj svoti, obvezan je najkasnije 15 dana nakon isteka kalendarske godine podnijeti nadležnoj ispostavi Porezne uprave Izvješće nositelja o paušalnom dohotku od zajedničke samostalne djelatnosti i supoduzetnicima u zajedničkoj djelatnosti na obrascu PO-SD-Z. Obrazac PO-SD-Z se dostavlja za 2021. godinu najkasnije do 15. siječnja, a popunjava ga samo imenovani nositelj zajedničke djelatnosti. Nositelj zajedničke djelatnosti obvezan je dostaviti Poreznoj upravi Obrazac PO-SD-Z, dok su oba porezna obveznika – nositelj zajedničke djelatnosti i supoduzetnik – obvezni podnijeti i Obrazac PO-SD. U Obrascu PO-SD nositelj i supoduzetnik iskazat će svoj udio u zajednički ostvarenom dohotku 2022. godine.

Komentari
Prethodni članakOd kolovoza će u Hrvatskoj cijene, plaće i mirovine biti i u eurima, ali ćemo plaćati samo u kunama do kraja 2022.
Sljedeći članakOvih pet zanimanja tvrtke su najviše tražile u protekloj godini