Je li ministar Kuščević svojom izjavom “Da Bog da da se ne vrate nikada” mislio na ljude koji su za rata napustili Hrvatsku, a iza kojih su ostale porušene kuće ili je – kako on tvrdi – uistinu riječ o ‘lapsus linguae’.
SLAVONSKI BROD – “Sjećam se Vaših problema sa srušenim kućama u središtima mjesta gdje su ljudi odselili u druge države. Da Bog da da se ne vrate nikada”, pomazivši ušne šupljine dijela prisutnih u sjedištu Brodsko-posavske županije, kazao je u petak hrvatski ministar graditeljstva i prostornog uređenja, Lovro Kuščević, govoreći o ulaganjima na tom području.
Zamoljen od SBplus-ove novinarke neka pojasni tu svoju, za jedne nebitnu, a za druge užasnu ksenofobnu izjavu, kazao je kako se radi o ‘lapsus linguae’ te da nije mislio na ljude nego na to da se ratna vremena više nikad ne vrate.
Koliko je ministrovo pojašnjenje prihvatljivo, naši posjetitelji procijenit će sami nakon uvida u video-prilog.
Inače, ministar Kuščević danas je u Brodsko-posavsku županiju došao kako bi uručio odluke za sufinanciranje 20 projekata na ovome području. Riječ je o ugovorima za energetsku obnovu pet škola s područja županije.
Ove projekte, s 9,3 milijuna kuna bespovratnih sredstava, financira EU fond za regionalni razvoj i Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, dok će preostalih 5,4 milijuna kuna biti osigurano iz tzv. decentraliziranih sredstava državnog proračuna.
Istovremeno, podijeljeno je i deset odluka o dodjeli sredstava kapitalne pomoći općinama i gradovima, kao i pet odluka o sufinanciranju izrade prostornih planova općinama i gradovima Brodsko-posavske županije.
Ukupna vrijednost svih projekata koje će Ministarstvo graditeljstva i prostornog uređenja uložiti u Brodsko-posavsku županiju, sa svim financijskim potporama, iznosi oko 18 milijuna kuna.
E sad, što je veći ulog u predstojeću izbornu kampanju HDZ-a, iz čijih redova je ministar Kušević – politički stav “dao Bog da se (Srbi) ne vrate nikada” ili, iz EU i drugih fondova, transferiranih 18 milijuna kuna – nekima je enigma. U onoj mjeri u kojoj im je enigma: je li u pitanju nejavan, trajni, temeljni politički stav ‘zna se’, ili je u pitanju javan, nehotičan, ‘lapsus linquae’.
Dakako, ne pada nam na pamet biti pristran te podsjećati na Freuda i njegovu ranu teoriji psihoanalize, gdje lapsus predstavlja djelo koje ukazuje na podsvjesnu želju.
IZVOR: SB PLUS
no images were found