Prošlo je više od 20 mjeseci otkako je Hrvatska ušla u eurozonu i prihvatila euro kao službenu valutu. S novom valutom nastupile su i brojne promjene pa tako povratna naknada za plastičnu ambalažu koja je prije ulaska u eurozonu koštala 50 lipa nakon konverzije iznosi sedam centi.

Iako je Hrvatska među prvima uvela povratnu naknadu za plastičnu ambalažu u EU, naše naknade su među najmanjima u Europi. U drugim zemljama se naknade kreću od 10 centi pa nadalje. U Finskoj povratna naknada za razliku od naše zemlje ovisi o veličini ambalaže i materijalu pa tako možete dobiti i 40 centi, dok se u Njemačkoj za povratnu ambalažu može dobiti 25 centi.

U Hrvatskoj ćete često vidjeti umirovljenike kako s vrećama punima plastičnih boca idu prema trgovinama kako bi ih prodali i za dobiveno kupili hranu. U zemlji u kojoj je prosječna mirovina manja od 600 eura, a troškovi života rastu iz dana u dan, mnogi umirovljenici upravo skupljanjem boca pokušavaju pojačati kućni budžet.

Sramotno niska naknada

U takvoj situaciji nužno je povećati naknadu za plastičnu ambalažu. Ekološke udruge već godinama upozoravaju da je ta naknada sramotno niska i da je treba dignuti da bi bila u skladu s naknadama u drugim zemljama.

O dizanju cijene za povratnu plastičnu ambalažu pitali smo Mirka Budišu, zamjenika direktora Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Naime, iako su iz ministarstva gospodarstva već prije godinu dana rekli da će cijena povratne plastične ambalaže ići gore, to se još uvijek nije dogodilo.

Budiša nam je objasnio da je u tijeku donošenje uredbe otpadnoj ambalaži koju donosi Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja.

I dalje naljepnice od 50 lipa

“Dok se ne usvoji uredba, ne znamo točno koliko će to biti, ali do promjena će sigurno doći. U tijeku je donošenje uredbe nakon čega ćemo u javnost izaći s više podataka”, rekao nam je Budiša.

Dok se uredba ne donese, građanima ostaje samo čekanja i nada da će se uz cijenu povratne naknade s boca maknuti i naljepnice na kojima piše da je povratna naknada 50 lipa iako je Hrvatska napustila kunu prije više od 20 mjeseci.

Foto: Pixabay

Komentari
Prethodni članakGONG i GOOD: Politika i gospodarstvo mora ostati obavezan predmet, Građanski odgoj treba biti dostupan svima
Sljedeći članakDanas još jedna akcija dobrovoljnog darivanja krvi, odazovite se