Međunarodni dan sestrinstva se pod sloganom “Sestrinski glas za zdrav život” obilježava 12. svibnja svake godine kao prigoda za podsjećanje na važnost i ulogu ovog zanimanja. Ujedinjeni narodi su 2012. godine definirali Ciljeve održivog razvoja koji uključuju tri dimenzije održivog razvoja – gospodarsku, socijalnu i okolišnu.
Medicinske sestre kao primarni davatelji zdravstvenih usluga imaju ključnu ulogu u ostvarivanju ciljeva održivog razvoja i utjecaj na socijalne odrednice zdravlja.
Medicinske sestre i tehničari su najbrojnija profesionalna kategorija zaposlenika u sustavu zdravstva Republike Hrvatske, s ukupno 30.413 zaposlenih krajem 2016. godine. Prema podacima Hrvatske komore medicinskih sestara, 35.628 ih je registrirano u statusu aktivnih članica i članova.
Kako je stanje u sektoru medicinskih sestara i o samom obilježavanju ovog dana pitali smo zaposlenik Opće bolnice Nova Gradiška.
– S obzirom da je danas Međunarodni Dan sestrinstva, željeli bi čestitati svim našim kolegicama i kolegama, i onima koji su u mirovini, svim medicinskim tehničarima. Moderno sestrinstvo je utvrđeno sa našom Florence Nightingale koja je započela i usmjerila ovaj naš rad koji se danas zove profesija sestrinstva.
Današnje stanje u odnosu na povijest je znatno bolje. Međutim, kada se gleda brojčani status sestara, odnos koji je i koji bi trebao biti, još uvijek je po bolnicama nepovoljan za sestre. To je bitno ne samo zbog sestara koje rade nego i zbog pacijenata o kojim skrbimo. Te sestre su danas teški fizički radnici koji rade prekovremeno, koji rade vikendima, blagdanima i noćnim smjenama, a to danas više nije ni plaćeno kako bi trebalo biti. A nije ni priznato. Svi idemo prema tome da se sestrinstvo krene cijenit kao profesija. Mi imamo svoju udrugu, Udrugu medicinskih sestara. Imamo komoru koja je naša krovna organizacija i u kojoj je svaka sestra, koja radi, obavezan član da bi bila licencirana sestra. Postoje strukovni sindikati i Sindikat zaposlenih u zdravstvu. Uz sve te opcije do danas se nije postiglo da bi na svim radilištima mogli raditi bez problema.
Današnji dan sestrinstva ne obilježava se samo u Hrvatskoj nego i u cijelom svijetu. Baš zato da bi na bilo koji način pokušali dati značaj tome danu i da bi ga obilježili. Mi kao kolektiv i kao zaposlenici drugih bolnica obično to obilježimo nekakvom zabavom.
Imamo raznih profila sestara. Uz srednju stručnu spremu imamo i diplomirane sestre pri veleučilišnim i sveučilišnim studijima i doktore sestrinstva. Trenutno je u Hrvatskoj pet diplomiranih doktora sestrinstva. Ide se prema većem broju. Oni su više usmjereni prema zasebnom radu, a u Novoj Gradiški je 2015. godine osnovan Studij sestrinstva koji zapravo djeluje pri Sveučilišnom studiju u Osijeku. Unatoč manjku sestara po bolnicama još uvijek je višak sestara po birou koje čekaju zaposlenje i koje se okreću prema nekim vanjskim radnim mjestima i prema odlasku u inozemstvo.
Svaka medicinska sestra i brat koji rade sretni su u smislu poziva sestrinstva. Postoji možda ta ogorčenost zbog radnih uvjeta, ali mislimo da nitko ne bi mijenjao to zanimanje za bilo što drugo na svijetu.
Da se ponovno rodimo svi bi mi odlučili biti medicinske sestre jer mi smo ipak uz pacijente puno više od ostalog osoblja i brinemo o njima najbolje što možemo. – riječi su medicinske sestre Ivane koja radi na kirurgiji 8 godina.