Bio je to program u kojem su se izmjenjivati plesovi u narodnim nošnjama, i to prvenstveno slavonskim, a vidjeli smo i nošnje nekih drugih regija. Upravo bogatstvo nošnji dokaz su radišnosti Slavonaca, povezanosti s ovom zemljom koja nakon mukotrpnog rada daje bogate plodove.
Nošnje izvučene iz škrinja naših baka i djedova – svjedoče nam kako se slogom i ljubavlju prema majci zemlji – crnici i ilovači – dobivao rezultat bogatstva, a dukati s kojima se kite lipa nam snaše – kruna su rada vrijednih ruku. Program je počeo povorkom sudionika ulicama Rešetara te se nastavio programom na pozornici iza Društvenog doma. Rešetarčani su poznati i kao dobri domaćini pa su ugostili kulturno umjetnička – društva iz raznih dijelova Slavonije te jedno društvo iz Istre. Prisutni su imali priliku gledati i slušati nastupe KUD-ova Dvigrad iz Kanfanara, KUD-a Luka Ilić Oriovčanin iz Oriovca, Drežnik Iz Drežnika, Tomislav iz Cerne i naravno – domaćine iz Rešetara.
Zbog bolesti predsjednika, izostali su nastupi KUD-ova Matija Gubec Iz Donjeg Miholjca te Slavonca iz Podravske Moslavine. Folklorni dio programa temeljio se na slavonskim plesovima koji su, sukladno imenu manifestacije, glavnina svih nastupa. Osim plesom, prisutne su izvornom pjesmom podarili i članovi muške pjevačke skupine iz Drežnika te ženske skupine iz Rešetara. Uz temperamentne, ali i otmjene plesove Slavonije, nizale su se i koreografije Prigorja, Bunjevačkih Hrvata, a kako bismo upoznali posebnosti drugih krajeva, Istrani iz Kanfanara otplesali su tradicionalne plesove praćene melosom Mediterana. Literarnu narav manifestaciji dodala je i pjesnikinja Ljubica Sedlaček pročitavši dvije pjesme iz svoje zbirke. Načelnik Općine Rešetari Zlatko Aga najavio je novu manifestaciju – Rešetaračko branje kukuruza, a manifestaciju su kao projekt prijavili i Ministarstvu kulture te turizma.
Autor: Mario Trupinić