Bolonja nije polučila rezultate koje smo očekivali, a očekivali smo puno toga. Ušli smo k’o guske u maglu, a rezultat toga je relativno loš. Na žalost nije uspjela ni kurikularna reforma koja je bila odlično zamišljena. Danas se spominje nova reforma i dok mi predlažemo svijet odlazi dalje, a mi smo još uvijek u nekim segmentima u srednjem vijeku.
Autor: AP/SBplus
SLAVONSKI BROD – Poželjela bih studentima neka ne idu u svemu stazama očeva i tradicije. Pogotovo ne u obrazovanju, jer ono je kreativni prostor u kojem morate biti svoji i morate ponuditi drugačije te biti dovoljno jaki da se oduprete ‘kalupima’ – poručila je prodekanica za razvojno-stručni rad Fakulteta za odgojne i obrazovne znanosti u Osijeku, dislociranog studija u Slavonskom Brodu, Emina Berbić Kolar na današnjem otvorenju Međunarodne studentske konferencije.
Riječ je o konferenciji koju studenti organiziraju treći puta u zadnjih šest godina, a koja ove godine nosi naziv “Kreativnost i stvaralaštvo u odgoju i obrazovanju”. Organizatori konferencije, koja će trajati do 29. travnja, su Fakultet za odgojne i obrazovne znanosti i udruge studenata “Futuri magistri” i “Idiom”, dok su suorganizatori Sveučilište “J. J. Strossmayera” u Osijeku i Studentski zbor osječkog sveučilišta.
– Svi znamo kakav je odgojno obrazovni sustav Hrvatske. Koliko god se mi trudili i govorili da je on dobar i kvalitetan, on to nije i sve statistike, nažalost, to potvrđuju. No, upravo zato i jeste odabrana tema kreativnosti i stvaralaštva u obrazovanju, upravo zato i jesu odabrana četiri plenarna predavača iz različitih područja – znanosti, umjetnosti, književnosti – koji su pravi uzori da se može kreativnije, da se može drugačije – kazala je Berbić Kolar, zahvalivši ovom prigodom i svim ravnateljima škola i dječjeg vrtića, koji su nazočili otvorenju, na dosadašnjoj međusobnoj suradnji koja otvara prostora kreativnosti.
– Mislim kako bi se studenti strojarstva i drugih grana itekako mogli povezati i zajedno s vama uključiti u taj proces kreativnosti i stvaralaštva. Već postoje i naznake povezivanja u pojedinim interdisciplinarnim granama, kao primjerice tehničkom odgoju, gdje bi vi sudjelovali na jedan način, a mi na drugi. Na taj način ostvarili bismo jedan novi pristup i novi smjer u obrazovanju, koje je nažalost zastarjelo. Bolonja nije polučila rezultate koje smo očekivali, a očekivali smo puno toga. Ušli smo k’o guske u maglu, a rezultat toga je relativno loš. Na žalost nije uspjela ni kurikularna reforma koja je bila odlično zamišljena. Danas se spominje nova reforma i dok mi predlažemo svijet odlazi dalje, a mi smo još uvijek u nekim segmentima u srednjem vijeku, da ne kažem kako će broj stanovnika, prema procjeni, 2031. biti na razini 1928. godine. Postajemo sve starija nacija i zato se svi moramo okrenuti ka mladima – naglasio je privremeni rektor Sveučilišta u Slavonskom Brodu,Roberto Lujić, poželjevši da ovakve konferencije budu svake godine, uz uključivanje studenata i ostalih grana.
Nazočne je, u ime gradske uprave, pozdravio i dogradonačelnik Hrvoje Andrić, naglasivši kako mu je iznimno drago da je konferencija u vrijeme Svijeta bajki, kao jedne manifestacije koja promiče sve oblike dječje kreativnosti, iste one koju će danas sutra na svojim radnim mjestima poticati i promicati studenti Fakulteta za odgojne i obrazovne znanosti.
Na konferenciji će izlagati, sociolog Bruno Šimleša, izv.prof.dr.sc. Edita Slunjski, dr.sc. Željko Rački i dr.art. Marko Šošić.
Kao i prethodna dva puta, i ove godine nakon konferencije bit će izdan zbornik radova. – To je još jedna posebna vrijednost, jer ti radovi ostaju zabilježeni otisnuti i mogu poslužiti i učiteljima i odgojiteljima u njihovome radu, jer daju neke nove ideje suvremene i drugačije – poručila je Emina Berbić Kolar zaželjevši, zajedno sa svim ostalim govornicima, studentima uspješan i plodonosan rad.