Projekt “Learning today for a better future” je osmodnevno stručno osposobljavanje (training course) koje će članovi Udruge gluhih i i nagluhih provesti u Požegi, namijenjeno osobama aktivnima u radu s mladima (djelatnici raznih Udruga, volonteri, itd.).
Dosada su proveli pripremne aktivnosti, te u suradnji s partnerima odabrali sudionike treninga koji dolaze iz 7 europskih zemalja, uključujući Hrvatsku: Armenije, Italije, Rumunjske, Ukrajine, Španjolske i Slovačke. Članovi Udruge sudionicima su organizirali i smještaj, te mjesto održavanja projektnih aktivnosti, Gradsku kuću u Požegi. Programska pravila nalažu da je uz financiranje projekta od strane EU potrebno i sufinanciranje, tako da su uz pomoć Grada Požega zatvorili financijsku konstrukciju projekta.
Danas, 2. travnja, krenuli su s provođenjem projektnih aktivnosti, a u večernjim satima je uslijedilo neformalno otvorenje projekta uz dobrodošlicu sudionicima. Sutra, 3. travnja, nakon službenog otvorenja projekta i pozdravnog govora gradonačelnika Požege Zdravka Ronka, u 11,00 h započet će radionice koje će trajati do 10. travnja. Projekt je bogat sadržajima, tako da će kroz radionicu “Istraži Slavoniju”, tj. predavanja po principu neformalnog učenja, sudionici imati priliku upoznati prirodno te kulturno-povijesno bogatstvo Slavonije. Tijekom radionice posjetit će Kaptol, Kutjevo, te eko-etno selo Stara Kapela.
Kako je tema ovog projekta nezaposlenost mladih, kroz održavanje ovog stručnog osposobljavanja članovi Udruge gluhih i nagluhih namjeravaju postići sljedeće ciljeve: izgradnju povjerenja, podizanje samopouzdanja i identificiranje glavnih karakteristika i osobnih kvaliteta, potrebnih kako bi se smanjila nezaposlenost mladih, te potaknula kreativnost i poduzetništvo kod mladih. Nezaposlenost mladih je svakako jedan od većih europskih problema današnjice budući da stopa nezaposlenih mladih u EU iznosi 23,6 %. U RH ta stopa je još i veća, te se kreće oko 40 %.
Kako bi se postigli projektni ciljevi, članovi Udruge planirali su nekoliko aktivnosti (trening sesije, interkulturalnu večer i interkulturalne programe) koje će voditi sudionike kroz proces dobivanja specifičnih kompetencija. To će im omogućiti stvaranje vlastitog razvojnog procesa, ali i podržavanje drugih mladih koji se suočavaju sa situacijama teške gospodarske i socijalne isključenosti, da bi započeli svoj osobni i društveni razvojni proces te kako bi prevladali te poteškoće.
Također, sudionicima namjeravaju omogućiti stjecanje potrebnih znanja i vještina o siromaštvu, marginalizaciji, održivom miru, ljudskim pravima, borbi protiv diskriminacijske politike i socijalnoj koheziji te poduzeti mjere, kao multiplikator, za veću socijalnu i društvenu uključenost mladih u okviru programa “Mladi na djelu”.
Autor: radiong.hr