KUU Cernik predstavila je svoj prvi nosač zvuka naziva „Slavoniji“, na kojem se nalazi 16 obrada tradicionalnih pjesama koje pjevaju članovi KUD-a zajedno s dječjom folklornom skupinom.
Svečanost predstavljanja održana je u novoobnovljenom Društvenom domu u Cerniku uz prisustvo prijateljskih kulturno umjetničkih društava iz Drežnika, Batrine i Vrbja. Događaj su svojim dolaskom uveličali i predstavnici Folklornog ansambla Požege; predsjednik Folklornog ansambla Broda, Josip Perčević; etnolog Zvonimir Toldi i Đuro Vuk, predsjednik HPD „Tomislav“; kao i članovi KUU Cernik.
Kako je nastao nosač zvuka s tradicijskim pjesmama koje su se pjevale u selima na području sadašnje Općine Cernik, govorili su predsjednica Marija Jugović, voditelj udruge Nikola Kramar i etnologinja Vesna Kolić-Klikić.
-“Za našu udrugu to i nije neka primarna djelatnost. Lani se dogodila epidemija koronavirusa, a sama ideja izrade i snimanja nosača zvuka bila je u našim višegodišnjim planovima. Dogodilo se to da su zbog Covida bile su zabrane okupljanja u zatvorenim prostorima, pa smo sve planove s višegodišnjim ciljevima morali usmjerili u jedan brzi jednogodišnji. Odbacili smo sve želje da idemo na turneje plesanja, putovanja i da probamo snimiti cd. Okupili smo ekipu krenuli na posao. Osim što plešemo koreografije njegujemo i pjevanje, pa smo odlučivali koje ćemo pjesme snimati, pa smo odlučili snimati slavonske našoj Slavoniji. Tu su i neke naše autohtone pjesme iz općine Cernik. Mislim da je ovaj CD kruna našeg rada, a njegov naslov „Slavoniji“ je došao od činjenice da su na njemu tri pjesme koje su prvi put snimljene i one su poklon našoj Slavoniji.” – rekla je Marija Jugović
-Ovaj CD je u biti kruna moje uspješne jedanaestogodišnje suradnje sa KUU Cernik. Došao sam na poziv predsjednika udruge i općinskog načelnika, pokojnog Nikole Jugovića i ta veza s Cernikom traje već 11 godina. Cd je kruna tog rada i proces istraživanja koji smo 11 godina obavljali po selima cerničke župe, od Šagovine, Podvrškog, Opatovca, Banićevca, Baćindola, pa do samog Cernika. Najvrjedniji zapisi su oni koje smo uspjeli pronaći u Institutu za etnologiju i folkloristiku u Zagrebu. Pronašli smo da je prije 158 godina češki etnolog Ludvik Kuba došao u Cernik i zapisao neke tradicijske pjesme koje su u Cerniku zaboravljene i izgubljene. Mi smo obnovili te napjeve stare više od 150 godina i to su najstariji melografski folklorni zapisi u cijeloj Slavoniji. Cernik ima najstarije zapise te 4 pjesme od kojih su se dvije našle na ovom CD-u. Cernik nikad nije imao čistu seosku tradiciju, to je uvijek bila jedna varošica, polu grad s utjecajem obrtnika i trgovaca, kojih je bilo puno u Cerniku. Područje nije bio pod Vojnom krajinom, već dio Paurije s velikim utjecajem židovske manjine. tako da ej ovdje uvijek bio neki veći građanski sloj, ali zahvaljujući Franjevačkom samostanu koji je u župi Cernik okupljao žitelje svih sela, tako je u Cernik dolazila tradicijska kultura.” – naveo je Nikola Kramar
Nazočan svečanosti bio je i načelnik Općine Cernik Vitomir Žakić, koji je kontinuirano pruža potporu radu udruga, a ujedno je i pohvalio rad i trud KUU Cernik koja svojim djelovanjem doprinosi društvenom životu i radi na očuvanju kulturne baštine.
Predstavljanje nosača zvuka nije moglo proći bez nastupa, pa su tako nastupile članice KUU Cernik i članice KUD-a „Šokadija“ iz Batrine.