Donosimo izbornu listu ‘Hrvatske koja raste’ – SDP i partneri. Na listi se nalazi sedam (50 posto). Međutim, tako su rangirane da će tek jedna ući u Sabor. Prosječna starost kandidata je 50 godina i, bezmalo, svi su visoko obrazovani. Jedna od interesantnijih informacija vezanih uz ovu listu jeste činjenica da je na njoj pet kandidata koalicijskih partnera SDP-a dok je, na primjer, u IV. izbornoj jedinici tek njih dvoje.

V. izborna jedinica – Brodsko-posavska; Požeško slavonska i Vukovarsko-srijemska županija

1. Zdravko Ronko (SDP)

Rođen je 1949. u Požegi. Ekonomist. Šef je požeško-slavonskih SDP-ovaca. Sedam puta izabran je za predsjednika Gradske organizacije SDP-a Požega i isto toliko puta za potpredsjednika Županijske organizacije SDP-a. Od 2006. godine predsjednik Županijske organizacije SDP-a. Član Glavnog odbora SDPH-a. Od 1997. vijećnik je u Gradskom vijeću Grada Požege, a od 2005. godine u Županijskoj skupštini. Četiri puta izabran je za gradonačelnika Požege, a od 2006. do 2008. za župana  Požeško-slavonske županije. Od 2008. zastupnik je u Hrvatskom saboru. Kao dugogodišnji sindikalni aktivist bio je predsjednik Međuopćinskog odbora samostalnog sindikata radnika u upravi, pravosuđu i financijskim organizacijama Slavonije i Baranje te član Republičkog sindikata. Predsjednik je Međustranačkog oporbenog vijeća Grada Požege. U obranu domovine uključio se 1. lipnja 1991. godine.

2. Tihomir Jakovina (SDP)

Rođen je 21. lipnja 1967. u Slavonskom Brodu, gdje je završio osnovnu i srednju školu, a 1993. diplomirao je na Agronomskom fakultetu u Zagrebu. Bio je na poslijediplomskom specijalističkom studiju “Lokalna demokracija i razvoj” na zagrebačkom Fakultetu političkih znanosti.

Šef je Brodsko-posavskih SDP-ovaca. Sudionik je Domovinskog rata od 1991. do 1993. kao policajac specijalac u Specijalnoj jedinici PU Sisačko-moslavačke MUP-a. U tri mandata 2001., 2005. i 2009. biran je za načelnika općine Bukovlje, a bio je i predsjednik općinskog vijeća i općinskog poglavarstva.

3.Marija Ilić (HSU)

Rođena je 19. veljače 1945. u Belišću. Završila Upravnu školu “Dr. Ivan Ribar” u Osijeku (SSS – upravno-birotehnički administrator). Šefica HSU-ovaca osječko-baranjske županije. Zastupnica je sedmog saziva Hrvatskog Sabora, a zastupnički mandat počeo joj je 13. prosinca 2013, kada u saborske klupe ulazi kao zamjena zastupnici Višnji Fortuna. Članica je odbora za zdravstvo i socijalnu politiku.

4. Predrag Matić

Rođen 2. lipnja 1962. u Požegi. Osnovnu i srednju školu završio je u Borovom naselju. Godine 1986. završio je dvogodišnji studij na Pedagoškom fakultetu u Osijeku, zvanje nastavnik razredne nastave.

Od 1991. branitelj je u Vukovaru na Trpinjskoj cesti. Nakon rata bio je zatočen u tri srbijanska logora. Od 1994. do 1998. šef je Ureda općih poslova u Kabinetu načelnika Glavnog stožera Oružanih snaga. Od 2000. do 2004. je glasnogovornik tog istog Stožera. Godine 2000. postao je savjetnik tadašnjoj ministrici Jadranki Kosor. Od 2008. do 2010. bio je vanjski član saborskog Odbora za branitelje, a od 2010. savjetnik predsjednika Ive Josipovića za branitelje. Godine 2011. postao je ministar branitelja. Nositelj je reda kneza Domagoja s ogrlicom, reda Nikole Šubića Zrinskog, reda hrvatskog križa, reda hrvatskog trolista, reda hrvatskog pletera, spomenica Domovinskog rata i domovinske zahvalnosti te medalje oluja.

5. Damir Rimac (SDP)

Rođen je 1. studenoga 1972. u Vinkovcima. Završio Poljoprivredni fakultet u Osijeku, magistrirao na Agronomskom fakultetu u Zagrebu (VSS – magistar biotehničkih znanosti). Šef je vukovarsko-srijemskih i vinkovačkih SDP-ovaca. Oženjen je i otac dvije kćeri.

6. Ivica Mandić (HNS)

Rođen je 3. siječnja 1954. u Vuki, Osijek. Završio Poljoprivredni fakultet u Osijeku (VSS – magistar inženjer agronomije). Šef je  Regionalnog saveza HNS-ovaca Slavonije i Baranje.

Osnvnu školu završio je u rodnom mjestu, a Gimnaziju je završio u Osijeku. Poljoprivredni fakultet u Osijeku završio je u redovnom roku i stekao zvanje mr.ing.agr.

Učlanjenjem u Hrvatsku narodnu stranku 1990. godien počeo j baviti se politikom. Gradski je vjećnik Grada Đakova bio od 1993-1997, 1997-2001., 2001-2005, 2005-2009. Godine 2009. na neposrednim izborima za gradonačelnika i zamjenika gradonačelnika izabran je za zamjenika gradonačelnika Grada Đakova. Na zadnjim parlamentarim izborima izabran je za zastupnika Hrvatskog Sabora.

7. Biljana Gaća (SDP)

Ima 22 godine, u Zagrebu je pri kraju s fakultetom, a u Vukovaru na početku karijere – kao predsjednica tamošnjeg Foruma mladih SDP-ovaca..

8. Kandidat Hrvatskih laburista zasad je nepoznat.

9. Roberto Lujić (SDP)

Rođen je u Slavonskom Brodu 1969. godine. Diplomirao je u lipnju 1993. godine na Strojarskom fakultetu u Slavonskom Brodu. Magistrirao je 1999. godine na Fakultetu strojarstva i brodogradnje u Zagreb. U studenom 2002. doktorirao na Strojarskom fakultetu u Slavonskom Brodu. Voditelj je Katedre za pripremu i upravljanje proizvodnjom.

Jedan je od autora dvaju sveučilišnih udžbenika. Uključen je u ediciju svjetskih znanstvenika Who’s Who in the World, 2006. Predsjednik je brodskih SDP-ovaca.

10. Ermina Berbić Kolar (SDP)

Rođena je 24. listopada 1976. u Slavonskome Brodu, gdje je završila gimnaziju. Diplomirala je hrvatski jezik i književnost na Filozofskom fakultetu u Osijeku. Magistrirala je s temom “Posavski govori u 20. stoljeću s naglaskom na govore sela uz grad Slavonski Brod. Doktorirala je 2009. s temom “Govori slavonskog dijalekta brodskog kraja”.

Radila je u mnogim prosvjetnim institucijama u Slavonskome Brodu i Osijeku. U listopadu 2010. osnovala je studij hrvatskog jezika na Fakultetu balkanskih jezika na trakijskom sveučilištu (Trakya Universitesi), Edirne, Turska. Na istom je fakultetu ujedno bila i prva profesorica hrvatskog jezika.

 11. Marinko Lukenda (HSU)

Rođen 8. listopada 1967. godine. Gradski vijećnik u Gradskom vijeću Vinkovaca i predsjednik ŽO Hrvatske stranke umirovljenika Vukovarsko-srijemske županije,

12. Anica Birač (SDP)

Šefica je vukovarsko-srijemskog Foruma žena SDP-a, rođena u Vinkovaca, ravnateljica Osnovne škole Josipa Matoša u Vukovaru,  za učenike s posebnim potrebama u Vukovarsko-srijemskoj županiji. Predavačica je na Studiju fizioterapije na Veleučilištu Lavoslava Ružičke, a svojedobno je obnašala i dužnost ravnateljice Centra za rehabilitaciju “Mala Terezija” u Vinkovcima.

13. Vera Bošnjak (HNS)

Iz Slavonskog Šamca, rođena je 1962., diplomirana ekonomistica, općinska je načelnica Slavonskog Šamca.(1962., VSS, ekonomija). Na tu je funkciju izabrana na posljednjim lokalnim izborima. Članica je HNS-a gotovo dvadeset godina. Predsjednica je podružnice u Slavonskom Šamcu, a punih osam godina provela je kao općinska vijećnica. Ova diplomirana ekonomistica veći dio radnog vijeka provela je radeći na brojnim poslovima u struci. Dragovoljka je Domovinskog rata.

14. Martina Vlašić (SDP)

Rođena je 1982. godine u Požegi. Socijalna radnica, šefica Centra za socijalnu skrb u Požegi. Student je poslijediplomskog specijalističkog studija ‘Psihosocijalni pristup u socijalnom radu’, Pravnog fakulteta u Zagrebu, na Studiju socijalnog rada. Predsjednica je SDP-ovog Foruma žena za Grad Požegu.

Komentari
Prethodni članakPetar Bašić protiv HDZ-ove aneksije DC-a
Sljedeći članak11. dani Matice hrvatske