U pretežitom suglasju i bez disonantnih tonova protekao je još jedan „Aktualni sat” sjednice Gradskog vijeća Grada Nova Gradiška. Na samom početku sjednice na vijećničku dužnost prisegnuo je novi gradski vijećnik Krešimir Kušenić.
Novu „servu” gradskih pitanja, tema i dilema započeo je nezavisni gradski vijećnik Vlatko Greiner upitavši gradonačelnika Vinka Grgića koji se europski projekti provode u gradu i koliko Grad Nova Gradiška sudjeluje u njima:
– Vrijeme je europskih fondova i prilika je to za iskoristiti ih. U ovom trenutku, 2023. godine trenutno smo u fazi provedbe velikog projekta Biosol plus ukupne vrijednosti 339 tisuća eura; prošli je tjedan potpisan ugovor s Ministarstvom turizma i sporta ukupne vrijednosti 342 tisuće eura za izgradnju tartan staze. Tu je i projekt WATER-SOL, riječ je o korištenju sunčeve energije, opskrbi, obradi i distribuciji vode ukupne vrijednosti 1.639.000 eura. Projekt koji „konzumiramo” već tri godine, projekt „Zaželi” povukao je također znatna sredstva, kandidirali smo se i ove godine za taj program koji bi trebao trajati 36 mjeseci. Ovo je najveći projekt ukupne vrijednosti 1.485.000 eura koji bi donio znatne benefite nezaposlenim ženama koje spadaju u skupinu teže zapošljivih.
Tu su i projekti Industrijskog parka, Virtual reality experience, ukupne vrijednosti 354.000 eura, projekt Regionalno istraživanje za naprednu suradnju i tehnologiju vrijednosti 248.000 eura. Uglavnom se radi o projektima prekogranične suradnje. Što se tiče CEKOM-a, tu su projekti CERV 2023-CITIZENS-TOWN-NT, ukupne vrijednosti 116.130,00 eura, projekt Interreg Croatia – Bosnia and Herzegovina – Montenegro, vrijednosti 1.049.004,46 eura, projekt Interreg CRO-SRB-AI-WELD vrijednosti390.788,00 eura, projekt MetaMove, istraživanje i razvoj metamaterijala za revolucionarna prometna rješenja, ukupne vrijednosti 1.500.000 eura.
Naravno, tu je i projekt CEKOM, unapređenje konkurentnosti poslovnog sektora i regije uspostavom RDI infrastrukture i povećanim ulaganjem u razvoj novih proizvoda i usluga. Valja istaknuti i projekte tvrtke „Odlagalište” namijenjene opremanju komunalne opreme, za automatsku balirku, mini linija za sortiranje prikupljanje odvojenog otpada…
Prijavljen je i projekt prekogranične suradnje s BIH i Crnom Gorom te izrada projektne dokumentacije za proširenje i izgradnju nove odlagališne plohe. Uglavnom, radi se o 16 novih projekata – zaključio je gradonačelnik.
Zadovoljstvo proširenjem i povećanjem vrtićkih kapaciteta te činjenicom da su ove godine sva djeca upisana u dječji vrtić izrazila je nezavisna vijećnica Marija Bradašić Mikolčević te postavila pitanje dokle se stiglo s inicijativom za izgradnju novog vrtića:
– Prostor stare gradske vijećnice pretvoren je u novu jaslićku jedinicu i time smo izuzetno zadovoljni. Sva djeca su ove godine upisana u dječji vrtić, ukupno je upisano 351 dijete. Što se tiče izgradnje novog vrtića, s ovom inicijativom se ide, osim parcele koju smo kupili u Zvonimirovoj ulici, krećemo i s izgradnjom ceste s pješačkim stazama. Raspisan je natječaj i u roku nekoliko mjeseci cesta će biti izgrađena. U ovom trenutku potpisan je ugovor za izradu glavnog idejnog projekta za novi vrtić. Cilj nam je do kraja ove ili početka sljedeće godine dobiti građevnu dozvolu. Jedan dio nepovratnih sredstava za izgradnju vrtića smo dobili, ostatak će osigurati Grad i sljedeće godine bi trebali krenuti s izgradnjom novog vrtića s četiri vrtićke jedinice i novom, centralnom kuhinjom – odgovorio je gradonačelnik.
HDZ-ovu Ljiljanu Ptačnik i ovoga je puta zanimalo je li napravljen hodogram povodom zahtjeva žitelja Ulice kralja Petra Krešimira za izmještanje teške mehanizacije iz ovog dijela grada te je li Grad napravio projekcije u skladu s najavljenom novom poreznom reformom, budući su građani Nove Gradiške plaćali najveći prirez u Republici Hrvatskoj.
Na koji će se način namaći sredstva još se razmišlja, a što se tiče Ulice kralja Petra Krešimira, najprije se treba napraviti prometna studija kako bi se riješio ovaj problem.
Nove tribine na zapadnom dijelu Nogometnog kluba „Sloga” te radovi na Gradskoj tržnici bila su pitanja iz „runde” nezavisne Sare Šefer:
– Tribina je izgrađena, kandidirat će se za projekt izgradnje atletske staze te osigurati sredstva za adekvatnu rasvjetu. Projekt uređenja Gradske tržnice do kraja ovoga mjeseca bi se trebao privesti kraju, posađeno je novo drveće, postavljaju se klupe i ovaj projekt bi se, konačno, trebao privesti kraju – rekao je gradonačelnik.
HDZ-ovog Davorina Slišurića zanimalo je koliko su probijeni rokovi kod uređenja Gradske tržnice i Željezničke ulice te upitao je li bilo neminovno izgraditi novi kružni tok kod Gradskog groblja i je li za te radove trebalo ishoditi suglasnost „Hrvatskih željeznica”. Također, zanimalo ga je što Grad čini po pitanju poticanja obrtništva u gradu, posebice u deficitarnim zanimanjima.
Kružni tok kod Gradskog groblja je napravljen zbog usporavanja prometa jer se ovakav način prometne regulacije pokazao valjanim u većini gradova, a što se tiče poticanja obrtništva, Grad će svakom zainteresiranom nastojati izići u susret, ali sve je stvar slobodnog tržišta i zainteresiranosti za otvaranjem obrta i pokretanjem proizvodnje, odgovorio je gradonačelnik.
SDP-ovog Ivana Adžića zanimalo je kada će se konačno krenuti s uređenjem podvožnjaka u južnom dijelu grada te što je s prostorom bivše vojarne. Kako mu je odgovorio gradonačelnik Grgić, podvožnjak je u ingerenciji „Hrvatskih željeznica”, no postoje naznake da bi se u sljedećih pet godina trebala obnoviti kompletna infrastruktura u ovom dijelu; što se tiče vojarne upućen je dopis Ministarstvu graditeljstva kako bi se ovo pitanje riješilo. Na tom prostoru novogradiški oldtimeri imaju svoj prostor i Muzej prometa i tehnike, svoje prostorije tu ima i HGSS. Prije svega, za ideju „zlatnog grada” trebalo bi se osigurati pet milijuna eura kojih trenutno nemamo, stoga moramo najprije osigurati financijsku konstrukciju za ovaj projekt, odgovorio je gradonačelnik.
SDP-ova Ljepša Rakas Vujčić postavila je pitanje može li se u naselju Urije postaviti nekoliko klupa i displej te kada će biti završeni radovi na zgradi bivše robne kuće:
– Na red će doći i klupe i displej na Urijama, a što se tiče robne kuće u tijeku je postupak javne nabave za uređenje prizemlja i pročelja. Nažalost, danas ne možete dobiti kvalitetne projektante, sve kasni, no mi se nadamo da ćemo dobiti izvođača kako bi do kraja godine obnovili kompletno pročelje. Gradska knjižnica u suradnji s Industrijskim parkom kandidirat će se na projekt dobivanja nepovratnih sredstava za uređenje i opremu ovog prostora – rekao je gradonačelnik.
Nezavisni Matej Zboril zatražio je informaciju dokle se stiglo u vezi peticija građana iz pojedinih dijelova grada vezanih uz kanalizaciju i pitku vodu:
– Imali smo situaciju da građani pojedinih dijelova grada u Kovačevcu, odvojku Ulice braće Radića i nastavku Voćarske ulice nisu imali pitku vodu. S tim u svezi, potpisali smo ugovore s „Vodovodom zapadne Slavonije” o kapitalnoj potpori za izgradnju crpnih stanica za podizanje pritiska vodovodne mreže u ulicama Mala i sveti Rok. Također, i za vodovodnu mrežu u Prognaničkom naselju, Ulici braće Radića, Voćarskoj te kanalizacijsku i vodovodnu mrežu u odvojku Gajeve ulice. Tu je i sanacija kanalizacije u Zvonimirovoj ulici – odgovorio je Grgić.
HDZ-ov Tomislav Bećirević završio je „Aktualni sat” te postavio pitanje zašto Grad Nova Gradiška ne omogući osnovnoškolcima besplatne školske bilježnice i pribor te iznio prijedlog da se razmisli o eventualnom proširenju građevne zone u južnom dijelu grada.
– Grad Nova Gradiška ne osigurava besplatan školski pribor i materijale, ali zato participira i osigurava ormariće u gradskim osnovnim školama, pametne ploče, a sudjelovao je i uređenju kabineta u srednjoškolskim ustanovama. Također, tu su i nagrade najboljim učenicima i njihovim mentorima koji su postigli uspjehe na državnim natjecanjima. Što se tiče osiguravanja novih građevnih površina, uskoro bi trebala ići promjena GUP-a, pa će se i to pitanje riješiti- zaključio je Grgić.