Muzeji diljem Hrvatske u petak su ponovno otvorili svoja vrata, a među njima i Gradski muzej Nova Gradiška.

Već 19. godinu zaredom Hrvatsko muzejsko društvo organiziralo je popularnu kulturno-turističku manifestaciju ”Noć muzeja”, a ovogodišnja tema bila je “MUZEJI I NOVA PUBLIKA”. Tema, ističu organizatori odgovarajuća je u vremenu traženja novih generacija za inovativnim i kreativnim muzejskim sadržajima, u kojima će i sami sudjelovati i temama koje će angažirano odgovoriti na sve zahtjevnije izazove novih generacija i vremena u kojem živimo.

Svake godine, u ovu, sada već punoljetnu manifestaciju, uključuje se sve više muzeja, galerija i institucija koje njeguju kulturnu baštinu.

Dvije gostujuće izložbe i knjiga

Ovogodišnju Noć muzeja Gradski muzej Nova Gradiška obilježio je predstavljanjem zbornika “Cernik -prilozi o povijesti i baštini” te otvaranjem dviju gostujućih izložbi Arheološkog muzeja Zadar.

Predstavljanje zbornika Cernik – prilozi o povijesti i baštini održano je u franjevačkom samostanu u Cerniku, a zbornik je tiskan povodom obilježavanja 500. obljetnice franjevaca u Cerniku. Nastao je u suradnji Gradskog muzeja Nova Gradiška i Općine Cernik, Hrvatskog instituta za povijest – Podružnice za povijest Slavonije, Srijema i Baranje, Hrvatske franjevačke provincije sv. Ćirila i Metoda, Franjevačkog samostana i crkve svetog Petra Apostola u Cerniku, Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske, Uprave za zaštitu kulturne baštine i Konzervatorskog odjela u Slavonskom Brodu. Zbornik su promovirali Marija Mihaljević iz Gradskog muzeja Nova Gradiška te Marija Karbić i Stanko Andrić iz Hrvatskog instituta za povijest.

U potkrovlju Gradskog muzeja otvorene su dvije gostujuće izložbe Arheološkog muzeja Zadar naziva „Ispričam ti priču“ i „Pogrebni obredi i običaji staroga Rima“  uz stručno vodstvo jedne od autorica izložbi, Timke Alihodžić.

Zadar ima antičku nekropolu koja je polučila više od 2.000 grobova u kojima je na tisuće i tisuće pronađenih materijala. Rimljani su svoje mrtve sahranjivali na dva načina, spaljivanjem i skeletnim sahranjivanjem, a svojih pogrebnih običaja pridržavali su se strogo, istaknula je Alihodžić.

„Koliko god ih smatrali rimskim, neke od pogrebnih obreda i rituala itekako možemo prepoznati i danas u modificiranom obliku. Iako je teško razumjeti baš sve obrede koje su prakticirali Rimljani, jer na kraju krajeva, ne možemo razumjeti niti samu smrt, svejedno se prema njoj odnosimo s jednakom dozom poštovanja.“- dodala je.

Posjetitelji su mogli doznati i nešto više o radu i životu medaljera Ive Kerdića uz demonstraciju osnovnih kiparskih tehnika lijevanja o čemu je govorio autor izložbe Miroslav Pišonić.

U Gradskom muzeju zadovoljni su brojem posjetitelja, ne samo ove manifestacije nego i muzeja općenito, a svojim radom i aktivnostima žele približiti djelatnost muzeja svima. „Želja nam je motivirati nove posjetitelje da vide atraktivnost sadržaja koje nudimo, ali i da apsorbiraju nova saznanja, bilo da je riječ o arheologiji, kiparstvu, likovnoj umjetnosti. Broj posjetitelja je u uzlaznoj putanji, ne samo za Noć muzeja nego i inače. Jednim dijelom možemo zahvaliti ovoj manifestaciji, ali rezultat je to truda i rada mojih kolegica i kolega koji svaki pojedini sadržaj nastoje približiti publici na najbolji mogući način.“ – naglasio je ravnatelj Gradskog muzeja Miroslav Pišonić.

 

Komentari
Prethodni članakPogled u prošlost: Oldtimer klub “Classic 99” obilježio “Noć muzeja”
Sljedeći članakTvrtka „Odlagalište” bogatija za novo komunalno vozilo: Za ljepšu i čišću Novu Gradišku