U organizaciji Gljivarskog društva Našice, a u suradnji s novogradiškim gljivarima kao jedan od popratnih sadržaja 19. Novogradiškog glazbenog ljeta upriličena je u subotu 23. kolovoza gljivarska izložba.

Već dugi niz godina spomenuto gljivarsko društvo povezano je s Novom Gradiškom s obzirom da imaju nekoliko članova društva upravo iz Nove Gradiške. Više od 200 vrsta gljiva postavljeno je bilo na izložbu, dosta prolaznika je bilo zainteresirano za gljive, a kako kaže predsjednik društva Hrvoje Knežević, postavljali su vrlo zanimljiva pitanja.

Slavonija je nevjerojatno bogata gljivama, ali nažalost u brojnim knjigama se Slavonija navodi kao „prazna ploča“ i dolazimo do zaključka kako je to neistraženo područje. Iznimno je bogata i tartufima, čak bogatija od Istre, ali niti o tome nitko ne govori ili se govori nedovoljno.

Stoga su ovakve izložbe upravo prigoda da se građani upoznaju s gljivama, bogatim sastojcima ove biljke koja bi trebala biti neizostavni dio svake kuhinje, zatim razlikama između jestivih i nejestivih, odnosno otrovnih gljiva. Ako bi netko o tome trebao pričati, onda je to zasigurno Hrvoje Knežević koji je izdao i knjigu u kojoj opisuje brojne vrste gljiva popraćene bogatom kolekcijom fotografija.

Gost izložbe gljiva bio je Jean Pierre Dechaume, vrhunski francuski mikolog, a bili su tu i dvojica stručnjaka iz Sarajeva Nedim i Jasmin Jukić.

Kuharska ekipa se pozabavila i nekim mirisima, pekle su se kobasice, a nakon toga i gljive, te jela u kojima poseban okus daje dodatak gljiva.

I za kraj vječno pitanje, kako prepoznati otrovnu, a kako jestivu gljivu? Ne postoje pravila, odgovor Hrvoja Kneževića je opširan, a mi ćemo ga skratiti. Dakle, nemojte nikada jesti nepoznate gljive i uvijek pitajte iskusnog gljivara za mišljenje. Kako ističe Knežević, na našem području postoji nekoliko vrsta otrovnih gljiva i nisu opasne one od kojih vam pozli odmah nakon pola sata konzumiranja, jer možete u tom slučaju i intervenirati, nego one tzv. tihe ubojice, odnosno kada komplikacije počinju tek nakon nekoliko dana. Zaključak – ukoliko niste iskusni gljivar, bolje da vam ovu ukusnu biljku ubere netko drugi, nego da se igrate „ruskog ruleta“.

Autor: Nikola Knežević

Komentari
Prethodni članakViše tisuća posjetitelja na 19. NG ljetu uživalo u koncertu Mejaša (photo)
Sljedeći članakHDZ: “Jasno i nepristrano osuditi komunističke zločine”