U ponedjeljak 4. svibnja u Hrvatskoj počinje druga faza popuštanja u kojoj će se zdravstveni sustav ponovno otvoriti za pacijente, kao i privatne ordinacije.

S radom ponovno počinju i frizeri, kozmetičari i sve ostale uslužne djelatnosti u kojima se ostvaruje bliski kontakt s klijentima. Baš je zato jako važno da se nastavimo pridržavati protuepidemijskih uputa o držanju međusobnog razmaka i dezinficiranju, a preporuka je da se u zatvorenim prostorima nose maske. Zanemarimo li ih, može se lako dogoditi novi prodor virusa i veći broj oboljelih, a to će onda značiti korak unazad u zasad vrlo uspješnoj borbi protiv zaraze, ističu epidemiolozi.

Većina građana Hrvatske s odobravanjem gleda na ovu tzv. relaksaciju mjera, no poduzetnici okupljeni u Udruzi „Glas poduzetnika“ itekako imaju primjedbi, posebice ugostitelji, frizeri i svi oni koji rade u uslužnim djelatnostima.

Razmišljanja i iskustva nekih donosimo u nastavku:

– Znači u „Konzum“ sam jučer ušao, nema reda, samo uđeš, a na parkingu mjesta nema. Unutra čovjek na čovjeku, svaki deseti nosi masku, a maltretiraju nas frizere restorane i sve ostale da ih ne nabrajam. Hoće li tražiti ljude da ispunjavaju izjave ovdje u trgovačkim centrima i što ćemo navesti epidemiologu od koga smo se zarazili ako smo bili u centrima?!, Tražimo za sve iste uvjete – kaže jedan.

-Danas smo na HRT1 imali priliku vidjeti kako se mogu održavati mise bez razmaka od 1,5 m, svećenik koji bez rukavica dijeli hostiju, a da pritom nitko od tamo prisutnih ne nosi maske i jos k tome u zatvorenom prostoru! A mi ugostitelji, vani, na terasi, s rukavicama, maskama, dezificijensima, pleksiglasima i smanjenjim kapacitetima. Nemam ništa protiv misa, ali onda neka i nama dozvole rad kako spada – dodaje drugi.

Slično je i u zagrebačkom javnom prijevozu:

– Da li je ovo možda taj propisani razmak od 2 m. u zatvorenom prostoru (1 m na otvorenom prostoru) o kojem vi pričate? Ovo je snimljeno danas u Zagrebu, javni prijevoz – autobus.

Da se ovakva slika napravi u ugostiteljskom objektu (što se, siguran sam, neće dogoditi), znate kakve su kazne? Automatski zatvaranje objekta + 30 000 kn kazna + još te možda pošalju i u zatvor kao vlasnika! Koja su “pravila ponašanja” i to jasna i nedvosmislena, onakva kakva moraju biti, onakva koja ne dozvoljavaju inspektorima sutra “harač” koji se, nažalost, najavljuje od strane mnogih naših članova? Ljudi se boje, boje za sebe, za svoj posao, za svoje obitelji – piše na svom fb profilu Hrvoje Bujas, predsjednik Udruge Glas poduzetnika.

Komentari
Prethodni članakPutem 121. brigade – Novogradiščanin Leo Jurišić otrčao maraton povodom 25. obljetnice operacije “Bljesak”
Sljedeći članakU sklopu mjere pomoći malim mljekarama otkupljeno i donirano 80 tona mliječnih proizvoda