Nakon radio emisije “Facebookomanija” u kojoj su sudjelovale magistrica kliničke psihologije, Ljiljana Lukačević i specijalizantica psihijatrije, dr.Kristina Terzić, edukativno-terapeutski projekt UHVAĆENI U ZAMKU DRUŠTVENIH MREŽA nastavljen je jučer, 13.rujna u novogradiškoj Gimnaziji.

Stručnjaci kažu kako je, uz donedavno dominantne oblike ovisnosti, poput onih o alkoholu i drogama,suvremeno vrijeme donijelo i neke suvremene oblike ovisnosti, poput onih o kocki, klađenju, ali i internetu. Najnovije statističke procjene kažu kako trenutno na Facebook društvenoj mreži profile ima više od milijun i pol Hrvata, od čega trećinu čine mladi u dobi od 18 do 24 godine. Iako ovisnost o društvenim mrežama još uvijek nije službeno uvrštena na listu bolesti i psihičkih poremećaja, obzirom na gotovo manijakalno ponašanje velikog broja korisnika ovog servisa, stručnjaci procjenjuju kako neće proći puno vremena, a bolest će biti i službeno evidentirana u nekoj od medicinskih publikacija.

Na seminaru organiziranom u suradnji sa srednjoškolcima Gimnazije, dr.Kristina Terzić je upozorila na potencijalnu opasnost razvoja ovisnosti, ukoliko društvene mreže shvatimo ozbiljno i ultimativno, te se tako emotivno povežemo s informacijama koje se izmjenjuju. Bila je ovo i jedinstvena prilika da se mladi upoznaju s osnovnim informacijama, ali i simptomima i fazama razvoja ovisničkog ponašanja,s naglaskom na rizične faktore. Stoga, ukoliko ste kod sebe ili prijatelja primijetili neki od slijedećih simptoma, vrijeme je za uzbunu.Provjeravanje face-a svakih sat vremena, svaki dan, poznavanje napamet postova, novosti i profila svojih prijatelja, spajanje na Facebook čim upalite pretraživač, pa, čak i u neprimjerenim situacijama, stavljanje fotografija događaja, prije nego li je završio, bijes kod promjene izgleda mreže, komentiranje svakog posta, osjećaj razdražljivosti i nemira u trenutku kada Internet nije dostupan, te snažna potreba da se što prije spojite i provjerite što ste, u međuvremenu, propustili.

Stručnjakinje za ovisnosti mladih, ali i pojam facebookomanije, gimnazijalcima su organizirale i power-point prezentaciju, te interaktivno predavanje, koje je ponudilo mogućnost razmjene iskustava,a li i kvalitetnu raspravu o problemu prekomjernog i nekontroliranog “boravka” na društvenim mrežama.

Kako izbjeći i izaći iz zamke društvenih mreža, osnovno je pitanje na koje je pokušala odgovoriti jučerašnja tema. Novogradiški srednjoškolci će spoznaje o tome u kojoj su fazi ovisnosti, konkretnu stručnu pomoć oko samokontrole, te upute i podršku za apstiniranje od društvenih mreža moći potražiti i u okviru savjetovanja pod nazivom UKLJUČI SE U GRUPU NE-ovisnih, koje će u mjesecu studenom i prosincu ove godine ( vrijeme kada se, tradicionalno, brojnim aktivnostima, obilježi Mjesec borbe protiv ovisnosti ), voditi magistrica Ljiljana Lukačević.

Autor: Simonida Tarbuk

Komentari
Prethodni članakEkipa akcije “Volim Hrvatsku” 19. rujna u našem gradu
Sljedeći članakHumanitarni turnir 22. 09. 2012. na stadionu NK “Mladost” Cernik