Što nam donosi nova valuta? Zašto je dobro imati gotovinu u novčaniku na početku nove godine?

– Ako usporedimo kamatne stope na stambene kredite u Hrvatskoj sa zemljama EU-a koje ne ulaze u eurozonu, Mađarska, Češka, Poljska, tamo su kamatne stope značajno porasle, nalaze se između 7 – 11 posto, dok su u RH 3,5 posto – rekao je Boris Vujčić, guverner HNB-a.

Irena Weber, glavna direktorica HUP-a, rekla je kako se veliki maloprodajni lanci i veliki trgovački centri više od godinu dana pripremaju za uvođenje eura i da su spremni.

– Oni su kontinuirano provodili edukacije zaposlenika, prilagođavali softversku podlogu kako bi mogli što je moguće prije i ažurnije provoditi konverziju na blagajničkom mjestu. Oni su spremni i neće biti problema. Što se tiče manjih i srednjih obrtnika, postoje objektivne okolnosti u sljedećih nekoliko dana koji će se tolerirati dok se stvari ne uhodaju. To znači da će u prvih nekoliko dana moći vraćati i kune – rekla je istaknuvši da su svi spremni i da ne očekuju nikakve dramatične situacije.

Guverner Vujčić rekao je da će građani moći cijelu 2023. godinu mijenjati kune u eure u financijskim institucijama, a nakon toga u HNB-u.

– Novčanice ćete moći mijenjati zauvijek, a kovanice samo sljedeće tri godine. Na pitanje što će biti s kunama, odgovorio je kako je to bio veliki logistički problem.

Na pitanje što ako se raspadne eurozona i Nijemci odluče vratiti marku, rečeno je:

– Tad će Hrvatska odlučiti što će napraviti. Ili ćemo kupovati nove novčanice ili će nešto biti s ovima. Postoje različiti scenariji, ali sasvim sigurno ne pristupamo danas u eurozonu razmišljajući o tome kako ćemo izaći – rekao je guverner Vujčić.

Komentari
Prethodni članakBudući suci porotnici za mladež Općinskog suda u Slavonskom Brodu položili svečanu prisegu
Sljedeći članakKoliko litara benzina se može kupiti s prosječnom plaćom u Hrvatskoj, a koliko u drugim zemljama?