Neka zanimanja koja su danas potrebna tvrtkama u Brodsko-posavskoj županiji izumrla su prije više od petnaest godina, tako da je nedostatak radne snage prva i najteža prepreka s kojom se susreću uspješne tvrtke iz metalurške industrije.

SLAVONSKI BROD – U Slavonskom Brodu, 11. prosinca u 12.30 sati, u maloj sali zgrade Hrvatske gospodarske komore održala se dodjela nagrade Zlatna kuna za najbolje poslovanje trgovačkim društvima u Brodsko-posavskoj županiji u 2016. godini.

Nagradu za svoje poslovanje tvrtke su dobile prema kategoriji kojoj pripadaju – malo, srednje ili veliko trgovačko društvo. Izabrana je po jedna uspješna tvrtka u svakoj kategoriji, tako da su danas dodijeljene tri plakete Zlatne kune.

Prošle su godine u Brodsko-posavskoj županiji poslovala 1652mala trgovačka društva u kojima je bilo zaposleno 9306 osoba, što čini više od polovice ukupnog broja zaposlenih u Županiji. S dobiti je poslovalo 1147 malih trgovačkih društava, a njihov je izvoz iznosio 800 milijuna kuna.

U konkurenciji za nagradu Zlatna kuna ove su godine bila nominirana sljedeća mala trgovačka društva: Impal d.o.o., Elda, Vitafoam – podružnica SB i Spiroflex.

Dobitnik nagrade je tvrtka Impal iz Nove Gradiške koja se bavi izradom metalnih proizvoda i alata, CNC obradom metala i uslugama rezanja CNC erozimatom.

U Brodsko-posavskoj županiji tijekom 2016. godine poslovalo je 20 srednjih trgovačkih društava o čega je njih 17 godinu završilo s dobiti. Ukupno je 2250 osoba zaposleno u srednjim trgovačkim društvima, a izvoz njihovih proizvoda donio je zaradu od 525,6 milijuna kuna.

Od srednjih trgovačkih društava za nagradu su bili nominirani Đ.Đ. Montaža izolak d.o.o., Decospan Mato furnir d.o.o., Psunj i Chromos svjetlost, a nagrada je otišla u ruke predstavnika Đ.Đ. Montaže.

Iako je u Brodsko-posavskoj županiji prošle godine poslovalo samo sedam velikih trgovačkih društava, u njima je bilo zaposleno najviše osoba, ukupno 3495, a njihova ukupna dobit iznosi 1082,8 milijuna kuna, od čega je 60 posto ostvareno izvozom.

Za plaketu Zlatna kuna u kategoriji velikih trgovačkih društava natjecali su se Đ.Đ. Termoenergetska postrojenja d.o.o., Saint Jean Industries, Vindon, Đ.Đ. Montaža i Slavonija Drvna Industrija.

Najuspješnijim velikim trgovačkim društvom proglašena su Termoenergetska postrojenja.

– U teškim su vremenima ta trgovačka društva uspjela poslovati s dobiti, a u usporedbi s prijašnjim godinama vlastitog poslovanja i s tog su stajališta ostvarila povijesne rezultate. Odličnim su poslovanjem u 2016. godini zaslužili plaketu Zlatna kuna, a objektivnost i pravednost u odabiru najboljih osigurala je računalna analiza 21 brojčanog pokazatelja (broj zaposlenih, dobit, iznos isplaćenih plaća, izvoz i slično) kojom su vrlo jednostavno izračunati pobjednici. – naglasio je Drago Čugura, predsjednik HGK Županijske komore Slavonski Brod i predsjednik Uprave Đ.Đ. Montaža.

Predstavnici tvrtki, Dražen Lalić iz tvrtke Impal, Krešimir Tomičić iz Montaže Đ.Đ. te Ivica Marić, predsjednik uprave TEP-a Đ.Đ., preuzeli su plakete Zlatne kune i priznanja u ime svojih tvrtki i najavili još bolje rezultate, ali su istaknuli i najveće trenutne probleme s kojima su suočeni.

– Vlada tvrtkama može pomoći tako da se promijeni sustav obrazovanja, da se u školama otvore nova zanimanja za mlade sukladno potražnji. Deficitarni su kadrovi posebice iz metalurške industrije. – naglasio je problem nedostatka radne snage Krešimir Tomičić.

I ostali su se prisutni poduzetnici i industrijalci složili kako će u budućnosti uvoz radne snage iz zemalja Europske unije kao i okolnih susjednih zemalja Hrvatske biti nužnost, a ne pitanje izbora. Osim što slavonsko stanovništvo ubrzano stari, mladi se sve više iseljavaju, a oni koji ostaju u manjem se broju odlučuju za deficitarna zanimanja.

Komentari
Prethodni članakTko su dobitnici gradskih priznanja: “Nagrada Grada” Tvrtki “Marković transport”
Sljedeći članakProdajem Amiti peć i jednu malu peć. 035/389-372