Ženski dan jednakosti obilježava dan 26. kolovoza 1920. godine kada su glasovi za žene službeno postali dio ustava SAD-a. Ovaj dan označava prekretnicu u povijesti borbe za jednako postupanje prema ženama i ženskim pravima.
Godine 1920. ovaj dan označava rezultat 72 godine duge kampanje velikog pokreta za građanska prava za žene. Prije pokreta poput ovih, čak i cijenjeni mislioci poput Rousseaua i Kanta vjerovali su da je inferiorni status žene u društvu bio potpuno logičan i razumljiv; Žene su bile “lijepe” i “nisu prikladne za ozbiljno zapošljavanje”.
Tijekom prošlog stoljeća velike žene dokazale su ta stajališta pogrešnim jer svijet svjedoči upravo ono što su žene sposobne postići, od Rose Parks i Eleanor Roosevelt koje su se borile za građanska prava i ravnopravnost do velikih znanstvenica poput Marie Curie, Rosalind Franklin i Jane Goodall. Posljednje stoljeće pokazalo je više nego ikad što su i žene i muškarci sposobni postići, s obzirom na dane prilike.
Danas je ravnopravnost žena narasla u znatno više nego samo dijeljenje prava na glasovanje. Organizacije poput Equality Now i Womankind Worldwide i dalje rade kako bi ženama širom svijeta pružile jednake mogućnosti za obrazovanjem i zapošljavanjem, boreći se protiv nasilja prema ženama, diskriminacije i stereotipa koji se još uvijek pojavljuju u svakom društvu.
Dakle, u Ženskom danu jednakosti, neka muškarci skuhaju ručak, a žene učine neki “Uradi sam” projekt. Razmislite o podršci ženskim projektima osnaživanja u zemljama u razvoju. Prestanite razmišljati o muškarcima i ženama kao zasebnim bićima s posebnim ulogama i počnite razmišljati o tretiranju ljudi jednako.