Svake godine drugoga dana drugoga tjedna drugoga mjeseca u godini tisuće ljudi diljem svijeta sudjeluju u događajima i aktivnostima obilježavanja Dana sigurnijeg interneta. Ove godine je to današnji dan, 9.veljače.

Obilježavanju Dana sigurnijeg interneta pridružit će se i mnoge hrvatske osnovne i srednje škole, pa tako i naša OŠ Mato Lovrak. Jedna smo od pet hrvatskih škola koja je sudjelovala u projektu Sigurnost djece na internetu, u nastanku obrazovnih digitalnih materijala s temama sigurnosti na internetu, a dali smo i veliki doprinos uvođenju ovih tema u školske kurikulume. Jedna smo i od četiri hrvatske Microsoftove škole u kojima se inovativne tehnologije svakodnevno koriste u obrazovanju. Odlučili smo stoga cijeli drugi tjedan veljače posvetiti sigurnosti na internetu, tako da će svi učenici škole na satovima razrednika govoriti o ovim temama.

Svatko od nas ima veliku ulogu u kreiranju sigurnijeg i boljeg interneta.

Za djecu i mlade internet će biti bolji i sigurniji ako poštuju svoj ugled i ugled drugih korisnika interneta, ako internet koriste za kreiranje sadržaja, uključivanje u različite akcije, ako reagiraju na negativno ponašanje, suprotstave se nasilju i prijave nasilje i neprimjerene sadržaje nadležnim institucijama.

Roditelji pomažu kreiranju boljeg interneta otvorenim razgovorima s djecom i zajedničkim aktivnostima u potrazi za pouzdanim izvorima informacija te kreiranju i dijeljenju sadržaja.

Mi učitelji nastojimo učenicima pružiti potrebna znanja i vještine koje će im koristiti u njihovoj svakodnevnoj uporabi interneta, uputiti ih na pouzdane pozitivne sadržaje, osnažiti ih za prepoznavanje rizika i reakciju na problem s kojim su se na internetu susreli.

Sigurni smo ste već upoznati s pravilima ponašanja na internetu. Slična su pravilima ponašanja u stvarnom svijetu. Današnji je dan ipak prilika da ih se prisjetimo. Namijenjena su svima, posebno najmlađim korisnicima računala i interneta:

  1. Čuvaj i poštu i svoje i tuđe osobne podatke.

  2. Svoju lozinku smiješ reći samo roditeljima.

  3. Dobro razmisli prije nego na internetu nešto objaviš.

  4. U komunikaciji rabi samo pristojne riječi i izraze. Sve što napišeš, ostavlja tvoj digitalni trag i utječe na tvoj ugled.

  5. Poruke ne piši velikim tiskanim slovima. To u virtualnom svijetu znači da na nekoga vičeš.

  6. Simpatično je upotrebljavati emotikone. Ali nemoj pretjerivati.

  7. Slati tzv. „lance sreće“ nije pristojno, a ni sigurno. Prijatelju, umjesto sreće, možeš poslati računalni virus.

  8. Sadržaji koje pronađeš na internetu nisu tvoje vlasništvo, ne smiješ ih prisvajati i predstavljati kao svoje, primjerice pri izradi prezentacija i plakata. Podliježu Zakonu o autorskim pravima. Postoje pravila kako ih možeš koristiti u kreiranju vlastitih sadržaja.

  9. Informacije koje pronađeš na internetu nisu uvijek pouzdane. Provjeri ih u još barem tri izvora.

  10. Ne predstavljaj se lažno.

  11. Ne komuniciraj sa strancima. Onaj s kim komuniciraš ne mora biti osoba za koju se predstavlja.

  12. Nikada nemoj otići na sastanak s nepoznatom osobom koju si upoznao preko interneta.

  13. Za svaku nelagodnu situaciju s kojom se na internetu susretneš, za savjet pitaj odraslu osobu kojoj vjeruješ – roditelja, nastavnika,…

  14. Sve sadržaje na internetu, za koje sumnjaš da su nezakoniti i da se odnose na različite oblike iskorištavanja ili zlostavljanja djece, možeš prijaviti na aplikaciji Ministarstva unutarnjih poslova Red button https://redbutton.mup.hr/

    I na kraju, uživajte u svim blagodatima i prednostima interneta, ali na oprezan i odgovoran način.

Pedagoški tim OŠ Mato Lovrak u projektu Sigurnost djece na internetu

Komentari
Prethodni članakSUPER SHOPPING UTORAK 09.02. U CITY COLOSSEUMU
Sljedeći članakDanas će u Maloj, ipak, za sve nevolje “platiti” Rade