Industrijsko obrtnička škola Nova Gradiška otvorila je širom vrata za učenike osmih razreda osnovnih škola kako bi eventualne polaznike upoznala s mogućnostima obrazovanja.

Prilikom obilaska škole posjetitelji iz osmih razreda imali su priliku upoznati se s prostorom škole, školskim radionicama i praktikumima gdje im je demonstriran rad učenika pojedinih zanimanja.

-“Pošto smo strukovna škola imamo zanimljivu lepezu zanimanja i potrudili smo se prirediti  praktikume da osmaši i osmašice vide praktični dio gdje učenici odrađuju stručnu praksu, jer se to pokazalo zanimljivo. Naša zanimanja su danas jako tražena stoga potičemo učenike ih upišu.” – navela je psihologinja Majda Joha

Posjetiteljima su profesori i stručno osoblje predstavili zanimanja koja će moći upisati u novoj školskoj godini, a to su: automehatroničari, instalateri kućnih instalacija, CNC operateri, monteri i obrađivači rezanjem i deformacijom, pomoćni bravari, krojači/ce, stolari, kuhari, konobari, pomoćni kuhari i slastičari te prodavači.

Jedna od radionica koju su osmaši i osmašice posjetili je i stolarska radionica. Što su ondje mogli vidjeti otkrio je profesor i nastavnik stručnih predmeta za stolare Berislav Živatović:

-“Pokazali smo naš strojni park tu su ravnalice, brusilice i ostali alat za obradu drveta. Također smo pokazali što radimo, dakle predmete iz svakodnevne prakse i za svakodnevnu upotrebu, od raznih prozora, stolica, klupa, okvira, kutija i slično. Djeci se obično čini da je zanimanje stolar neko staro zanimanje, ali istina je da se predmeti stolarske uporabe i dalje traže, kako predmeti od drveta, tako i PVC stolarija što isto dijelom pripada stolarskoj struci. Stolari su danas traženi, pa i u građevini, a posla ima na sve strane samo se treba odlučiti, početi učiti i raditi.”

U praktikumu za krojača/krojačicu osnovnoškolce je dočekala profesorica Dragica Kekez sa svojim učenicima koji su demonstrirali svoju struku:

-“Nastojim živim primjerima pokazati, jer djeci je teško zamisliti ako im samo o teoriji pričate kako to sve skupa izgleda. Drugačije je kada oni vide radove koje djeca već u prvom razredu mogu napraviti. Ovo zanimanje je podcijenjeno, ali ipak dojam je da postaju i roditelji svjesni i da sugeriraju svojoj djeci da obrtništvo treba doći do izražaja kako krojači, tako i stolari i ostali. Mi im ovdje nastojimo dati osnove, ali kroz edukacije, prakse i iskustvo će se usavršiti i mogu postati odlični u svom zanimanju, koja su danas sve traženija. Svim posjetiteljima naglasimo da ovo nije samo žensko zanimanje, pa ih podsjetimo da su najveći svjetski modni kreatori zapravo muškarci i ponosni smo što i sada u prvom razredu imamo dječaka koji je ovaj smjer baš htio upisati.”

Obrazovni smjerovi:

1. Strojarstvo, brodogradnja i metalurgija:

automehatroničar (3 godine)

instalater kućnih instalacija  (3 godine)

CNC operater/CNC operaterka (3 godine)

monter i obrađivač rezanjem i deformacijom (3 godine)

pomoćni bravar – tes (3 godine)

2. Šumarstvo, prerada i obrada drva:

stolar (3 godine)

3. Moda, tekstil i koža:

krojač (3 godine)

pomoćni krojač (3 godine)

4. Turizam i ugostiteljstvo:

kuhar (3 godine)

konobar, (3 godine)

pomoćni kuhar i slastičar – Tes (3 godine)

5. Ekonomija, trgovina i poslovna administracija:

prodavač (3 godine)

Komentari
Prethodni članakU Gradskom muzeju otvorena gostujuća izložba “Slatki život, 100 godina tvornice Zvečevo”
Sljedeći članakŽitelji općine Rešetari proslavili svoj dan i 30 godina od osnivanja