Hrvatska je prema prosječnoj razini cijena šesta najjeftinija članica EU te se s cijenama koje dosežu 67 posto prosjeka EU nalazi između Litve i Slovačke. Najskuplje je živjeti u Danskoj, koja je dvaput skuplja od Hrvatske, a najjeftinije u Bugarskoj, koja je i po cijenama i po BDP-u na polovici europskog prosjeka, tvrdi Eurostat na osnovi kretanja cijena u 2017. godini.

Kako piše Večernji list, Hrvatski građani svoju državu ne doživljaju jeftinom, a za takvo mišljenje postoji potvrda i u strukturi cijena pojedinih proizvoda i usluga – hrana na koju odlazi trećina prihoda u Hrvatskoj samo je četiri posto jeftinija od europskog prosjeka, pa se i u bogatoj Velikoj Britaniji ljudi hrane jeftinije nego u nas. Cijene hrane i pića u svim su tranzicijskim državama, osim Slovenije, niže nego u Hrvatskoj.

Poljska, primjerice, ima cijene hrane koje su na 65 posto prosjeka EU, Mađarska 82 posto, Slovačka 91 posto, Bugarska 73 posto, Češka 86, a Hrvatska je na 96 posto. Nadalje, Hrvatska je u skupini zemalja gdje su cijene potrošačke elektronike najviše u Europi – 8 posto su više od prosjeka EU, a iznad prosjeka smo i po cijenama odjeće. Jučer objavljena usporedba po skupinama proizvoda pokazuje da se standard domaćih građana donekle čuva jedino zbog nižih troškova stanovanja! Cijene struje i plina u Hrvatskoj su 37 posto niže od prosječnih cijena u EU, a u donjoj smo polovici i po cijenama cigareta i alkohola te hrane i smještaja po hotelima i restoranima koje su niže za četvrtinu od prosječnih u EU. Francuski institut Economique Molinari objavio je analizu primanja u Europskoj uniji prema kojoj su neto plaće u Hrvatskoj osme najniže u EU te su za 2016. bile 8934 eura godišnje, tri puta niže nego u Njemačkoj, Austriji, Irskoj gdje je hrana neznatno skuplja.

Izvor: Poslovni dnevnik
Foto: Ilustracija 

 

Komentari
Prethodni članakFešta od dobre zabave i zalogaja: Cerničani pripremaju “Vrtnu zabavu”
Sljedeći članakVečeras u Drežniku “Kolo na medanu”, domaćini pripremaju raznovrstan program