Jer, knjiga je lako prenosiva i možete je čitati gdje god poželite. Osim toga, knjige nam pomažu u obogaćivanju rječnika, ali i u pronalasku vlastitog identiteta. Zbog svega toga, bez obzira na uzrast i životnu dob, umjetnost čitanja valja ponovno otkriti.
S tim na umu, naš će grad, zahvaljujući jedinstvenoj akciji Gradske knjižnice uz pomoć glavne koordinatorice projekta, profesorice savjetnice Ljiljane Ptačnik, na jedan dan, postati jedinstvena čitaonica na otvorenom i tako, nakon dugo vremena, otkriti, pomalo zaboravljenu vještinu čitanja. Riječ je o akciji koja je na tragu inicijative Ministarstva kulture o ponovnom otkrivanju čitanja na glas, kojemu je bio posvećen i ovogodišnji Dječji tjedan. Jer, upravo smo, zahvaljujući čitanju na glas, i nesvjesno stekli prve spoznaje u djetinjstvu, slušajući mudrosti bajki koje su nam čitali roditelji, ali i baki i djedovi.
23.listopada, u srijedu, naš će grad, želeći čitanju vratiti zaboravljeni značaj, postati istinska čitaonica. Čitat će se svugdje- ispred bolnice, škola, javnih institucija, na tržnici, ali i ispred omiljenih kafića. Na izbor ćete imati niz suvremenih, hit naslova, ali ćete moći donijeti i vlastite, omiljene naslove i tako se pridružiti akciji čitanja na glas. O jedinstvenoj inicijativi više ćete moći čuti narednih dana, prateći program Radija Nova Gradiška i sasvim posebne jinglove.
Zakoračite, stoga, u avanturu života, čitajte naglas , obogatite vokabular, otkrijte nepoznate tajne, ili se, jednostavno, listajući požutjele stranice, vratite se u djetinjstvo. Jer, ima istine u mudroj, staroj kineskoj koja kaže: “Tri dana nemoj čitati knjige i tvoje će riječi izgubiti ljepotu ” .
Autor: Simonida Tarbuk