Charles Brennecke i njegova supruga Barbara žive u Hrvatskoj već devet godina. Doselili su iz Auguste, američkog gradića u Okrugu St. Charles, država Missouri. Prvih šest godina proveli su u Slavonskom Brodu, da bi potom preselili u Novu Gradišku gdje žive zadnje tri godine. Učlanili su se u Udrugu volontera kao pripadnici Baptističke crkve. Njihov duhovni poziv na neki način je i razlog dolaska u Hrvatsku.

Charles ističe kako je oduvijek htio biti koristan zajednici: “Želim pružiti što god je u mojoj moći. Supruga i ja po struci smo profesori jezika. Došli smo na ideju da iskoristimo naš talent tečajem engleskog jezika za ljude u Novoj Gradiški”.

Njihovu želju prepoznao je Miroslav Balint-Feudvarski, pastor Baptističke crkve Nova Gradiška i član Udruge volontera, koji je pomoć u organizaciji potražio na adresi Hrvatskog zavoda za zapošljavanje. Vrlo brzo pronađena je zajednička riječ. Dogovoren je besplatan dvomjesečni tečaj engleskog jezika za nezaposlene i sve druge zainteresirane građane. Tečaj je počeo u četvrtak, 4. travnja, i nastavit će se ponedjeljkom i četvrtkom, u vremenu od 12,30 do 14,30 sati, sve do kraja svibnja.

Charles i Barbara zamislili su prenošenje znanja materinjeg jezika na jedan izrazito popularan način, s naglaskom na situacije u kojima se nalaze ugostiteljski radnici (sobarice, kuhari, konobari), tj. situacije u kojima je potrebno vješto i instantno “baratati” jezikom.

“Vrlo sam zadovoljan što smo to postigli. Turističkom ili nekom drugom sektoru međunarodni jezik je potreban. Nakon što polaznicima prenesemo znanje, engleski mogu iskoristi u komunikaciji s prijateljima i obitelji ili u bilo kojoj drugoj situaciji, npr. na moru, gdje mogu komunicirati s turistima”, otkrio nam je Charles.

Cilj im je razdvojiti polaznike koji se bolje snalaze s engleskim, od onih kojima znanje stranog jezika baš i ne ide od ruke. Tada bi Charles predavao jednoj skupini, a Barbara drugoj, radi što uspješnije interakcije predavač-učenik.

Brenneck se prisjetio i onih prvih dojmova kada je došao u Hrvatsku, također iz gledišta svoje struke: “Iznenadio sam se koliko ljudi u Hrvatskoj uistinu jako dobro govori engleski. Djecu uče jezike već u najranijoj dobi, što je dobro. No zamijetio sam i jedan problem, čak i među polaznicima tečaja. Ljudima s ovih prostora koji su u svojim 40-im ili 50-im godinama života, tijekom školovanja nije pružena mogućnost izbora. Učili su, primjerice, ruski ili njemački jezik, u to doba shvaćeni kao primarni jezici. No vremena su se promijenila. Engleski je danas sveprisutan, od televizije do interneta. Poznavanje engleskog izuzetno je važno te otvara mogućnost lakšeg zaposlenja”.

“Supruga i ja nemamo potrebe učiti hrvatski, jer vi dobro govorite engleski”, našalio se Charles na kraju našeg razgovora.

Autor: Zorislav Knežević

Komentari
Prethodni članakStrmac pobijedio Gundince u 3. kolu 3. C šahovske lige
Sljedeći članakRešetari na blatnjavom gostujućem terenu svladali Okučane