Kako i mi postajemo globalno selo, kada su obrazovni trendovi u pitanju, gotovo svakodnevno dokazuju škole s područja županije.Ipak, da nije djelatnika čiji entuzijazam prelazi probleme s kojima se struka susreće, ne bi bilo niti uspjeha niti svjetskih projekata. Da s pravom pripadaju u europski obrazovni sustav, dokazali su i učenici i djelatnici Osnovne škole “Matija Gubec” iz Cernika.

U prostoru škole protekli je tjedan održan iznimno zanmiljiv radni sastanak članova tima za provedbu međunarodnog projekta pod nazivom “Today seeds are tomortows forest”, što bi, onako doslovno značilo od prilike jučerašnje sjeme, sutrašnja je šuma. Projekt je to koji se  financira sredstvima predpristupnih fondova Europske unije, u okviru već poznatog Comeniusa, dijela programa za cjeloživotno učenje u  čijoj provedbi na području Hrvatske uspješno posreduje Agencija za mobilnost i programe Europske unije.

Kako bi se upoznali s ciljevima i osnovnim idejama projekta, koordinator čitave priče, mladi profesor hrvatskog jezika, Ivan Galić upoznao je nazočne s osnovnim naglascima projekta koji će škola provoditi naredne dvije školske godine, a realizirat će ga u suradnji s osam osnovnih škola partnera iz osam zemalja Europske unije. Konačni cilj projekta je ostvariti minimalno 24 putovanja učenika i učitelja u strane zemlje. Partnerske zemlje na projektu dužne su kroz slijedeće dvije godine organizirati sastanak svih sudionika, a prvi sastanak na koji će se uputiti predstavnici cerničke škole planiran je za mjesec studeni ( od 13.do 18.studenoga) u čarobni Pariz. Cilj projekta je na prvom mjestu uspješno ostavrivanje međunarodne suradnje osnovnih škola na području tzv. neformalnog obrazovanja učenika, kao i poticanje na samostalan, ali i grupni rad u okviru izvannastavnih aktivnosti, te, kao najvažnija vrijednost- poticanje dijaloga među različitim narodnima i kulturama, ali i učenje stranih jezika, te njegovanje ideje ekologije i održivog razvoja.

Mali Cerničani s kolegama iz više europskih zemalja sudjelovat će u izradi višejezične web stranice, izraditi višejezični rječnik pojmova vezanih uz šume, izraditi kalendar šume u svim godišnjim dobima, ali i razmjeniti božićne i uskrsne darove s partnerima i prijateljima. Kroz projekt je zamišljena i stručna prezentacija zemlje, regije, ali i škole-sudionika, čime će se Osnovna škola “Matija Gubec” Cernik, definitivno upisati na europsku kartu obrazovanja.

Osim sjajnih planova čija je realizacija već u punom pogonu, posebna čast pripast će Cerničanima u svibnju iduće godine, kada će upravo oni ugostiti sve europske partnere projekta, te tako istinski, a ne samo deklarativno postati dio velike europske obitelji koja kontinuirano radi na poboljšanju života i međusobne tolerancije.

Autor: Simonida Tarbuk

Komentari
Prethodni članakFolklorno bogatstvo Hrvatske pred Međimurcima
Sljedeći članakŠkola za maloljetne roditelje