Sinoć je u Gradskoj knjižnici Nova Gradiška održano predstavljanje knjige “Tiskovne iskopine”, autora Predraga Topića i Aleksandra Antolovića.

Ovaj dvojac pripremio je knjigu prepunu zabavnih novinarskih tekstova od 1860-ih godina do razdoblja između dva svjetska rata.

-Paletu tema tih članaka bismo mogli smjestiti u „crnu kroniku“, „vjerovali ili ne“, a tu je i nekolicina za današnje vrijeme vrlo živopisnih reklama i reportaža. Oni nas mogu začuditi, nasmijati, često i zapanjiti, ali svakako ih vrijedi pročitati.”

Sve je krenulo istraživanjem novina i članaka u kojima se spominjalo Dugo Selo i okolica. A knjiga je nastala slučajno, jer smo nailazili i na humoristične članke, koje smo potom izdvojili. Kada ih se nakupilo, odlučili smo ih složiti u knjigu. Pažljivim biranjem, vodili smo se različitim kriterijima, neobičnosti, humora ili jednostavno “neshvatiljivošću”. Najviše neobičnih članaka i “provala” pronašli smo u “Narodnim novinama”, “Jutarnjem listu”, “Novosti”, pa čak i u novinama s Krka, Karlovca i Siska. Otprilike smo izabrali oko 150 članaka. Kad uspoređujemo novinarstvo tada i onda, možemo primijetiti da tada nije bilo senzacionalističkog novinarstva. Ali evo, koliko god ti članci bili kratki, oni imaju “glavu i rep”. I rubrike su se redale vrlo slično kao i danas.

Autori dolaze iz male knjižnice u dugom Selu, pa su se osvrnuli i na temu opstanka malih knjižnica. 

-Sudbina im je nepoznata. Bojim se da će neke knjižnice nestati, jer u pojedinim mjestima skoro pa nema mladih ljudi koji čitaju. Isto tako, mlađim generacijama je zanimljivija e-knjiga. No valja istaknuti kako su knjižnice danas mjesto okupljanja kulturnih djelatnika i mjesto koje promovira kulturu. Vjerujem da će i u budućnosti Ministarstvo kulture i lokalne vlasti imati sluha za knjižnice i njihovo održavanje.

Komentari
Prethodni članakOŠ Ljudevita Gaja: Stigla oprema za e-škole
Sljedeći članakFoto studio “Z”: Otvorena jedinstvena izložba “Novogradiške bebe 2016.”