Europski socijalni fond je jedan od strukturnih fondova Europske unije, kojem je osnovni cilj smanjenje razlika u životnom standardu u državama članicama EU i to kroz promicanje ekonomske i socijalne kohezije. Kroz operativnu os Socijalno uključivanje Vlada RH provodi Program Zaželi koji za cilj ima ojačati najranjivije skupine našeg društva, kao što su dugotrajno nezaposlene žene, te stari i nemoćni pojedinci. Program je prepoznat kao primjer dobre prakse na razini Europe, a u našoj lokalnoj zajednici kao usluga koja direktno utječe na povećanje kvalitete života naših mještana. Općina Vrbje prepoznala je prednosti programa te ga je uvrstila u strateške ciljeve svoga djelovanja kako sada tako u narednom financijskom razdoblju ESF+ za razdoblje 2021-2027.
U okviru provedbe projekta „Zajedno za žene II“ Općina Vrbje provela je vrednovanje kvalitete provedbe usluge kod krajnjih korisnika_ica. Vrednovanje su provele koordinatorica i voditeljica projekta u svrhu mjerenja njihova zadovoljstva pruženom uslugom kako bismo na vrijeme mogli promijeniti pristup i unaprijediti uslugu u slučaju postojanja nedostataka u provedbi. Vrednovanje je provedeno putem anketnog upitnika čija su pitanja bila u potpunosti prilagođena krajnjim korisnicima radi lakšeg razumijevanja i dobivanja što relevantnijih podataka koje ćemo moći upotrijebiti kao vodič za povećanje kvalitete usluge u budućnosti.
Evaluacijska anketa se sastojala od 7 pitanja, koja mjere zadovoljstvo uslugom (pristojno i ugodno ophođenje gerontodomaćice, kvaliteta pružene usluge, razina komunikacije, količina vremena koje gerontodomaćica provede kod njih, opseg poslova koji obavlja), korisnici su ocijenili visokom ocjenom, te nam je iznimno zadovoljstvo da je ukupna ocjena svih aspekata bila 5,0! Na pitanje koliko im je važna usluga pomoći u kući, te koliko im pružena usluga povećava kvalitetu života od 1 do 5, korisnici su odgovorili s čistom peticom. Takav rezultat dodatno potvrđuje opravdanost i potrebu za provedbom ovog projekta na području općine.
Kako pomoć u kući utječe na osjećaje krajnjih korisnika pokazuje opisni dio upitnika gdje je vidljivo da se sretno osjeća njih 85, zahvalno 87 te manje usamljeno njih 46. Nitko od korisnika nije izrazio nezadovoljstvo, dosadu ili nepovjerenje. Ovakav rezultat motivirao je projektni tim da se i dalje nastavi truditi i kako bi omogućio vrhunsku uslugu onima kojima je najpotrebnija, a koji su putem ove ankete, to i potvrdili. Naše gerontodomaćice iznimno su zadovoljne povratnom informacijom krajnjih korisnika što im je dalo dodatan vjetar u leđa da svoj posao obavljaju još bolje i kvalitetnije.
Podsjećamo projekt „Zajedno za žene II“ je financiran iz Europskog socijalnog fonda, Operativnog programa: Učinkoviti ljudski potencijali 2014.-2020., u iznosu od 741.600,00 kuna sa stopostotnim financiranjem iz EU sredstava. Sadržaj ove objave isključiva je odgovornost Općine Vrbje.