Smrdljivi martini posljednjih tjedana izluđuju građane, a o tome je li situacija zabrinjavajuća i što se ustvari događa, Dnevnik.hr je razgovarao s profesoricom sa zagrebačkog PMF-a Lucijom Šerić Jelaskom.
“Toplije vrijeme i vlaga, kao i klimatske promjene, pogoduju kukcima da se brže razmnožavaju, tako da možemo govoriti o povećanom broju smrdljivih martina”, rekla je Šerić Jelaska.
Kako je profesorica objasnila, oni u naše domove ulaze zbog nižih temperatura jer traže toplo i skriveno mjesto na kojemu mogu prezimiti. Naglasila je da smrdljivi martini nisu opasni i otrovni za ljude, ali su dosadni i ispuštaju smrdljiv i neugodan miris.
Muka za poljoprivrednike
No, oni zadaju velike muke poljoprivrednicima te su štete svake godine sve veće.
“Hrane se biljnim sokovima, do kojih dolaze pomoću rila, te zbog toga nastaju štete na plodovima. Osim toga, prelaze s ploda na plod i mogu prenositi gljivice, koje se onda šire i rade štetu”, objašnjava sugovornica.
Proizvođači lijeske posljednjih se godina žale kako je 30 posto plodova oštećeno zbog smrdljivih martina. Osim lijeske, omiljene su im i jabuke, sve koštunjavo voće, rajčica, paprika…
Velike probleme stvaraju i vinogradarima jer se smrdljivi martini zavuku u grozdove te, ako ih se ne vidi i ne ukloni, kada se grožđe samelje, poprima gorak okus i neugodan miris.
Šerić Jelaska kaže da ih se najbolje riješiti mehaničkim putem, ali treba biti oprezan jer oni prilikom obrane ispuštaju vrlo neugodan miris, zato se ne preporučuje gaženje i stiskanje. Također savjetuje građanima da nikako ne koriste insekticide kako bi ih se riješili jer je riječ o kukcima koji nisu opasni, pa nema potrebe da građani ugrožavaju svoje zdravlje.
Ističe da, iako smrdljivi martini nisu opasni, neki ljudi mogu dobiti alergijsku reakciju ako su izuzetno osjetljivi, no takvi su slučajevi rijetki.