Darovanja i donacije u zdravstvene svrhe, složit ćete se, česta su u praksi, a posebice se odvijaju u predbožićnom dijelu godine. No, da bi te donacije ili darovanja bila povoljna za darovatelja, bitno je da se obave po propisanim uvjetima.
No, na što se točno odnosi darovanje za zdravstvene potrebe i tko ga može primiti?
Prema Zakonu i Pravilnicima o porezu na dohodak, poslodavac može zaposlenika ili drugu fizičku osobu darovati za potrebe liječenja, nabavku lijekova, ortopedskog pomagala, troškove prijevoza i smještaja u zdravstvenu ustanovu(e) ili radi operativnog zahvata.
Sve što taj djelatnik dobije, bilo u novcu ili dobrima ne smatra se dohotkom i zato ti primici nisu predmet oporezivanja. No za to postoje i određeni uvjeti koji ako nisu zadovoljeni vrijednost darovanja smatraju se oporezivim primitkom.
Darovanje nije predmet oporezivanja ako:
- zdravstvene potrebe koje se financiraju danim darovanjima nisu plaćene iz osnovnog, dopunskog, dodatnog ili privatnoga zdravstvenog osiguranja niti na teret sredstava fizičke osobe;
- su novčana sredstva (darovanja) isplaćena na žiroračun fizičke osobe primatelja darovanja ili zdravstvene ustanove u tuzemstvu ili u inozemstvu za te svrhe te
- davatelj i primatelj darovanja o navedenim darovanjima i njihovu korištenju posjeduju vjerodostojne isprave (potvrde o primitku dobara, isprave o izvršenoj doznaci na žiroračun primatelja, račune za izvršene zdravstvene usluge račune za troškove prijevoza i smještaja u zdravstvene ustanove i drugo)*.
Naravno, da bi se provelo darovanje bitno je da i davatelj i primatelj darovanja posjeduju dokumentaciju o ovom trošku. Istaknula bih da kod darovanja maloljetnog djeteta primici se mogu isplatiti isključivo na žiroračun primatelja darovanja ili na žiroračun zdravstvene ustanove.
Svim kolegicama i kolegama poduzetnicima koji se odluče na donacije i darovanja, imate informaciju više kako da ovaj plemeniti čin napravite u skladu s našim zakonima i propisima.
Mirela
#proknjizime #srijedom