U suradnji s Ministarstvom za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku Novogradiška udruga za promicanje lokalne uprave i samouprave NG PLUS u okviru poziva na dodjelu bespovratnih sredstava ”Podrška socijalnom uključivanju i zapošljavanju marginaliziranih skupina” provodi projekt ”Razvoj socijalnog kapitala lokalne zajednice”.
Kroz projekt, osim verificiranih programa osposobljavanja provodimo i soft skills edukacije, a dvije od četiri smo već proveli.
Prva edukacija bila je ”Mogućnosti zapošljavanja i pokretanja posla”, nakon toga uslijedila je edukacija ”Jačanje komunikacijskih i prezentacijskih vještina”, a one koje ćemo realizirati uskoro su: ”Pisanje CV-a i molbe za posao” i ”Učinkovito traženje posla i prikupljanje informacija o tržištu rada”.
Svi mi dio našeg života provedemo u obrazovanju gdje učimo znanja i vještine koje će nam biti potrebne za posao i karijeru kasnije u životu. Znanje iz osnove škole proširujemo u srednjoj, gdje neki već tada odlučuju za usmjerenje u neku struku. Oni koji završe na fakultetu se, isto tako, pripremaju za neka specifična zanimanja. Svima je zajedničko da imaju neka posebna znanja za ono čime se žele baviti, ali nešto ih ipak razlikuje. Riječ je o soft vještinama, koje se najčešće ne uče tijekom formalnog obrazovanja, a upravo njih poslodavci najviše traže.
Obrazovanjem stječemo određena znanja i vještine s kojima ćemo biti osposobljeni obavljati neke poslove. Bilo da se radi o šišanju kose, računovodstvu ili zastupanju klijenata na sudu, potrebna su specifična znanja što vas razlikuje od drugih struka. No, neke vještine ne spadaju niti u jednu od struka, a ipak ju poslodavci traže prilikom odabira kandidata za posao. Riječ je o soft vještinama ili soft skills.
To su vještine snalaženja u društvenim situacijama, razumijevanje drugih i onoga što drugi traže od vas, načina komunikacije ili uklapanja u neku sredinu. Ovim vještinama zapravo nadograđujete sebe kao ‘društveno biće’ jer učite biti dijelom veće, manje, poznate ili nepoznate grupe, kako jasno reći što mislite i kako napraviti da ostali shvate što govorite.
Upravo sve navedeno i poslodavci najviše gledaju prilikom odabira kandidata za novi posao, zato što osim što ste možda veoma sposobni obaviti stručni dio posla, za većinu zanimanja danas je važno i kako djelujete u kolektivu, na koji način razgovarate i kako se odnosite s nepoznatim ljudima, mogućim klijentima.
Upravo kroz edukacije koje provodimo u sklopu projekta, naši korisnici stječu vještine koje će im korisititi kada se budu predstavljali na tržištu rada.
Ako ste zainteresirani za dvije preostale edukacije, a zadovoljavate uvjete projekta, slobodno nam se javite na e-mail [email protected] ili telefonskim putem (330-159) i omogućite si napredak u predstavljanju poslodavcima.
Dakle, pozivamo sve dugotrajno nezaposlene osobe:
- mlade do 29 godina, prijavljeni u evidenciji HZZ 6 i više mjeseci
- osobe starije od 30 godina, prijavljeni u evidenciji HZZ 12 i više mjeseci
- dugotrajno nezaposlene osobe koje nisu prijavljene u evidenciji HZZ (koje aktivno traže posao i raspoložive su za rad)
- osobe s invaliditetom
Projekt je financiran iz Europskog socijalnog fonda, Operativnog programa: Učinkoviti ljudski potencijali 2014.-2020., u iznosu od 599.780,00 kuna sa stopostotnim financiranjem iz EU sredstava.